Kayıp Cemil Kırbayır'ın annesi Berfo Kırbayır'ın avukatı Eren Keskin, İnsan Hakları Derneğinde düzenlenen basın toplantısında, devletin kaybolan insanların farkına varmasından mutlu olduğunu belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''Cumartesi Anneleri'' ile görüşmesinde Berfo Kırbayır'ın ödediği bedelle öne çıktığını ifade etti.

Eren Keskin, kayıp olan Cemil Kırbayır'ın 12 Eylül 1980 askeri darbesinden bir gün sonra gözaltına alındığını, gözaltında bulunduğu süre içinde ağabeyi Mikail Kırbayır'ın kendisiyle not alışverişinde bulunduğunu anlattı.

Keskin, jandarmanın, ağabey Kırbayır'a bir gün kardeşinin firar ettiğini söylediğini, bu olaydan sonra ailenin soruşturmanın sonucunu beklediğini kaydetti.

Suç duyurusundan önce bilgi ve belge toplamak istediklerini anlatan Keskin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Cemil Kırbayır'ın firar edip etmediğini, firar ettiyse bununla ilgili soruşturma olup olmadığını sorduk. Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü, bize 6 Aralık 2010 tarihinde, firar olayıyla ilgili soruşturma olmadığını, o dönemde sıkıyönetim mahkemeleri görevde olduğundan Genelkurmay Başkanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na sormamız gerektiğini bildirdi. Biz Genelkurmay Başkanlığına sorduk. Onlar da bize 4 gün önce ayrıntılı bir cevap verdi. Genelkurmay Başkanlığı, Cemil Kırbayır hakkında açılan soruşturmalar ile ilgili bize bilgi göndermiş. Kırbayır, bütün suçlamalardan beraat etmiş. Ancak Cemil Kırbayır'ın firarı ile ilgili açılmış hiçbir soruşturma bulunmamaktadır. Firar ettiği dönemde devam eden davalardan da beraat etmiş. Firar eden bir kişiyi yargılamaya devam etmişler. Dosyalarda 'firari sanık' olarak geçmesi gerekirken hiçbir şekilde bu ifade kullanılmamıştır. Bağımsız yargının, aileye verdiği bilgilerin bir kez daha yalan olduğu ortaya çıkmıştır.''

Avukat Keskin, Cemil Kırbayır'a işkence yapıldığını da öne sürerek, ismini belirledikleri işkenceyi yapan polisle ilgili hiçbir soruşturma yapılmadığını iddia etti.

BERFO ANNE: BAŞBAKAN UMUTLANDIRDI
Berfo Kırbayır da ''Benim çocuğum içerden çıktıktan sonra gelmedi. Kapı bacaları açık bıraktım. Benim evladım gelir dedim, çocuğum gelir dedim, ama göremedim. Şimdiye kadar ay gitti, yıl gitti. Benim çocuğum ölmüşse cenazesini bana versinler. Cenazemi bana versinler. Kapıyı örtemedim. Başımı taşlara koydum. Ben Cemil Kırbayır'ın anasıyım. Ben bu yollara o kadar düştüm. Acaba soran var mıdır ki Cemil Kırbayır'ın anası nasıl geldi? Taşlara sarılırdım. Çocuğum ölmüşse ölüsünü, diriyse kemiğini istiyorum'' dedi.

Bir gazetecinin ''Başbakan ile görüştükten sonra umudun var mı?'' sorusu üzerine Kırbayır, ''Evet umutlandım. Başbakan bana 'Oğlun gelecek' dedi. Ümitlendim, Allah'a yalvardım'' diye konuştu.

BİRDAL: 37 KEZ REDDETTİLER
BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal da kayıpların sembolü olan Berfo Kırbayır'ın çığlığına karşılık bulduğunu belirterek, faili meçhul cinayetlerin sorumlularının bulunmasını, Berfo Kırbayır'ın evladının sağ ya da ölüsünün verilmesi için gerekenin yapılmasını istedi.

Birdal, parti olarak bu konuda 37 öneri verdiklerini, bu önerilerin AK Parti tarafından reddedildiğini ileri sürerek, geçmişle yüzleşilmesi, faili meçhullerin ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın isteğiyle olağanüstü toplanılarak, bir komisyon oluşturulduğunu ifade eden Birdal, istenildiğinde kayıpların izlerine ulaşılabileceğini ve bunun peşine gidilmesi gerektiğini savundu.

Toplantıda, Berfo Kırbayır'ın oğlu Mikail Kırbayır da kardeşinin gözaltına alınışından bugüne yaşanılanları anlatarak, Türkiye'nin bu gerçekleriyle yüzleşmesi gerektiğini ifade etti.

Toplantıya ayrıca, Cemil Kırbayır'ın kız kardeşi Fatma Kırbayır da katıldı.