Kayıp başkan AK Parti'den ihraç edildi

Taahhüt ettiği borcunu ödemediği gerekçesiyle 3 ay hapis cezasına çarptırılan ve hakkındaki yakalama kararı bulunan Edirne'nin Subaşı Beldesi Belediye Başkanı AK Partili İbrahim Topçu, partisinden ihraç edildi.

27.01.2011 - 15:52

Çiftçilik yapan Edirne'nin Meriç İlçesi'ne bağlı Subaşı Beldesi Belediye Başkanı İbrahim Topçu, çeltik alımı nedeniyle Kırklareli'nin Babaeski İlçesi Büyük Mandıra Beldesi Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Şükrü Çölgeçen'e 230 bin lira borçlandı. Ancak borcunu ödeyemeyen ve hakkında icra takibi başlatılan İbrahim Topçu, ödeme taahhüdünde bulundu.

Topçu, taahhüt ettiği tarihte de borcunu ödemeyince, Babaeski İcra Ceza Mahkemesi'nce 3 ay hapis cezasına çarptırıldı ve 12 Ağustos tarihinde hakkında yakalama emri çıkartıldı.

Kalp hastası olduğu belirtilen Başkan Topçu, rahatsızlığını öne sürerek hakkında yakalama kararı çıktığı günden sonra sürekli sağlık raporu aldı. Raporu biten ve göreve dönmesi beklenen Topçu, son olarak rapor alamayınca bu kez 10 gün kanuni izin hakkını kullandı. İzni de bitince Subaşı'na yapılması planlanan Düğün Salonu projesi için kendisine il dışı görev çıkarttı ve bir daha dönmedi.

Başkan Topçu'nun yaklaşık 6 aydan bu yana ortalarda olmaması AK Parti Edirne İl Teşkilatını rahatsız etti. Bunun üzerine parti yönetimi Topçu'yu disiplin kuruluna sevk etti. Toplanan İl Disiplin Kurulu da Topçu'nun parti üyeliğinden ihracına karar verdi. Karar onaylanması için AK Parti Genel Merkezi'ne gönderildi.

Subaşı Belediye Başkanı'na kendilerinin de ulaşamadığını belirten AK Parti Edirne İl Başkanvekili İlyas Akmeşe, "Parti yönetimi olarak disiplin kuruluna sevk ettik. İl Disiplin Kurulu'da parti üyeliğinden ihracına karar verdi. Onayı için ihraç kararını genel merkeze gönderildi" dedi.

Başkanın hayatından endişe duyan belediye meclis üyeleri de Meriç Kaymakamlığı'na dilekçe ile başvurdu. Ancak başkan yine bulunamadı. Bunun üzerine AK Parti'li meclis üyeleri İçişleri Bakanlığı'na gönderilmek üzere dilekçe yazdı. Dilekçeyi, DP'li ve CHP'li üyeler de attıkları imza ile destekledi.

28 GÜN CEZAEVİNDE KALMIŞTI
Başkan Topçu, 7 ay önce yine 'taahhüdü ihlal' suçundan aranırken jandarmaya teslim oldu. Ardından tutuklanarak Uzunköprü Cezaevi'ne gönderildi. 28 gün cezaevinde kalan Topçu, borcunu ödeyince serbest bırakıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...