Kayıp Furkan'dan acı haber

Erzurum'un Karaçoban ilçesinde 17 Nisan'da kaybolan 4 yaşındaki Furkan Yiğit'in cansız bedeni, evine yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki arazide çukurun içinde bulundu. Acı haberi alarak hastane morguna giden anne Gülperi Yiğit, yanında duran bir güvenlik görevlisine, "Siz niye gitmediniz oralara? Siz devletsiniz. Ben bu acıya nasıl dayanırım? Furkan çok uzakta da değildi. Küçük çocuk, soğuktan, açlıktan öldü" dedi.

Anadolu Ajansı - DHA 06.05.2019 - 08:57 | Son Güncelleme : 06.05.2019 - 15:31

Kayıp Furkan'dan acı haber

Son dakika haberi! 

Erzurum'un Karaçoban ilçesinin Budaklı Mahallesi'nde 17 Nisan Çarşamba günü evinin önünde oyun oynadıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamayan 4 yaşındaki Furkan Yiğit'in cesedi mahalleye yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki arazide çobanlar tarafından bulundu.

Budaklı kırsalında hayvanlarını otlattıkları sırada bir çukurun içinde çocuk cesedine rastlayan çobanlar, durumu jandarma ekiplerine bildirdi.

Olay yerine gelen jandarma ve 112 Acil Sağlık ekipleri, cesedin 20 gün önce kaybolan 4 yaşındaki Furkan'a ait olduğunu tespit etti.

Jandarma ekipleri bölgede güvenlik önlemi aldı.

''BU ACIYA NASIL DAYANIRIM?''

Furkan Yigit'in cenazesi, olay yerinde yapılan incelemenin ardından otopsi için Karaçoban Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Evladının ölüm haberini alan 3 çocuk annesi Gülperi Yiğit, yakınları ile birlikte hastaneye gitti. Morgun önünde ağıtlar yakan Gülperi Yiğit, yanında duran bir güvenlik görevlisine, "Siz niye gitmediniz oralara? Siz devletsiniz. Ben bu acıya nasıl dayanırım? Furkan çok uzakta da değildi. Küçük çocuk, soğuktan, açlıktan öldü" dedi. Annenin bu yakarışına güvenlik görevlisi ise "Gittik, gittik de yoktu. Size haber verecekler" diyebildi.

AÇLIKTAN MI ÖLDÜ?

Furkan Yiğit'in yakınları çocuğun açlıktan öldüğünü iddia etti. Önce ayakkabısı, 20 metre uzaklıkta da cansız bedeni bulunan Yiğit'in kaldırıldığı Karaçoban Devlet Hastanesi morgunda ön otopsisi yapıldı.

Morgdan cenazenin çıkarıldığı sırada anne Gülperi Yiğit'in ağıtları yürekleri burktu. Anne Gülperi Yiğit, "Beni de götürün. Orası çok soğuk. Yavrum Furkan" diye gözyaşı döktü. Yiğit'in cenazesi kesin ölüm nedeninin belirlemesi için Erzurum Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

VALİ OKAY MEMİŞ'TEN AÇIKLAMA

Öte yandan Erzurum Valisi Okay Memiş, Valilikte düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Furkan'ın sabahın erken saatlerinde ölü olarak bulunduğunu söyledi. Yaklaşık 20 günlük süreçte Valilik, İl Jandarma ve İlçe Jandarma ile Emniyet Müdürlüğü ekipleriyle konuyu detaylı araştırıp, soruşturduklarını ifade eden Memiş, şöyle konuştu:

"Aynı zamanda AFAD, 112 Acil Sağlık ekipleri ile köydeki diğer vatandaşlarla beraber 24 saat esasına dayalı olarak gece gündüz çocuğumuzun bulunması için büyük çaba sarf ettik. Biliyorsunuz, muhtelif senaryolar üzerinde duruldu. Aile bireylerinin çelişkili ve değişik ifadeleri vardı, konu aynı zamanda savcılığımız tarafından da tabii ki soruşturulmaktadır. Biz bütün ihtimalleri gözeterek, değerlendirerek çocuğumuzu mümkün olursa sağ olarak bulma yönünde büyük gayret sarf ettik."

Memiş, Erzurum'daki arama kurtarma ekiplerinin Türkiye'nin en iyi ekibi olduğunu belirterek, Furkan'ın kaybolduğu bölgenin her tarafının tarandığını dile getirdi.

Köyün yanından geçen dereyi de dalgıçların her gün karış karış taradığını aktaran Memiş, "Hatta Murat nehrine kadar gitme ihtimaline karşı komşu ilimiz Muş olmak üzere oralarda da arama tarama faaliyetlerine girişildi. Kayıp Furkan, sabaha karşı köyün yaklaşık 12 kilometrelik uzaklıktaki mesafede çobanlar tarafından bulundu. Daha önceden de ekiplerimizin arama tarama faaliyetinin kısmen yapmış olduğu bir bölgede, yola da yakın bir yerde çocuğumuzun maalesef cesedine ulaşmış olduk" diye konuştu.

Furkan'ın bulunmasının yeni bir konu olduğunu ve bilgilerin çok yeni olduğunu hatırlatan Memiş, kesin ölüm sebebinin otopside ortaya çıkacağını anlattı.

Konunun çok hassas olduğunu ve istismar ile ilgili bir bilginin olmadığını vurgulayan Memiş, şunları kaydetti:

"Eğer çocuk kendiliğinden vefat etmeyip bir cinayete kurban gittiyse bu noktada delil niteliğinde olduğu için herhangi bir bilgiyi sizinle paylaşamıyorum. Babanın tutukluk hali kendisinin beyanıyla ilgili bir durum. Bizzat kendisinin çelişkili beyanı vardı, yani onların da çok doğru olmadığı da şimdilik gözlemleniyor. Bunun cinayetle ilgili bir konu olup olmadığını araştırıyoruz. Konu savcılık, jandarmamızın ve polisimizin uzman ekipleri tarafından hassasiyetle değerlendiriliyor. Dolayısıyla henüz bu konu net olmadığı için babanın tutukluk hali devam ediyor. Cesedin bulunduğu yer teknolojik imkanlarda kullanılarak, jandarmanın droneleriyle çok detaylı şekilde taranmıştı. Muhtemel senaryolar üzerinde duruldu. Tabi oradaki insanların beyanları üzerine hareket ettik, bizi belli bir yere kanalize ettiler. Bizi kanalize ettikleri yerin farklı bölgesinde çocuğun cesedi bulundu. Bu acaba bilinçli olarak mı bizi o yöne kanalize ettiler, yoksa farklı bir niyet mi var, bunu bilmiyoruz."

OLAYIN GEÇMİŞİ

Karaçoban ilçesinde oturan Furkan, 17 Nisan Çarşamba günü evinin önünde oynarken kaybolmuş, yakınlarının ihbarı üzerine jandarma ve AFAD ekiplerince arama başlatılmıştı.

Hınıs Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında küçük çocuğun babası, amcası, dedesi ve babaannesi gözaltına alınmış, babası, Hınıs Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...