İlişkili Haberler

Kayseri'de şehit olan askerlerden 11'i dün son yolculuğa uğurlandı.

Şehit beş asker için sabah Erkilet Üssü'nde tören vardı

Törene İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile Genelkurmay Başkanı Akar da katıldı.

Cenazeler memleketlerine uğurlandı.

KILIÇDAROĞLU VE BAHÇELİ YAN YANA

Piyade Er Yunus Emre Duran'ın terhisine 24 gün vardı. Ankara'daki cenazede Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Devlet Bahçeli yan yana saf tuttu.

35 GÜN SONRA EVLENECEKTİ

Çavuş Fehmi Barçın 20 gün sonra teskere alacaktı. Nişanlı olan askerin 35 gün sonra da düğünü olduğu öğrenildi. Şehidin cenazesi İstanbul'da defnedildi.

EĞİTİM İÇİN GELDİ, ŞEHİT OLDU

Er Serdar Amak Hakkari'de görev yapıyordu. Eğitim için 10 günlüğüne Kayseri Birinci Komando Tugayı'na gitmişti. Şehit asker İzmir Menemen'de defnedildi. 

Askerlerin teselli etmeye çalıştığı baba Arif Amak, "İnşallah son şehit olur oğlum" ifadelerini kullandı.

ŞEHİTLERE VEDA

BÜR GÜN SONRA ŞEHİT HABERİ GELDİ

Kırşehir'de şehitler Ahmet Taş ve Muhammet Ali Ocak için cenaze töreni yapıldı.

Onbaşı Ahmet Taş uzman çavuşluk sınavını kazanmıştı. Saldırıdan bir gün önce Kırşehir'den Kayseri'deki birliğine gitmişti. Baba Taş, törende "Cuma günü gönderdik cumartesi şehit haberi geldi" dedi.

HAKKARİ'DEN 12 GÜN ÖNCE DÖNDÜ 

Sıhhiye Er Kamil Tunç'un cenazesi Afyonkarahisar'daydı. Hakkari'de düzenlenen başarılı operasyonlara katılan Tunç, 12 gün önce Kayseri’deki birliğine dönmüştü.

KOCAELİ ŞEHİTLERİNİ UĞURLADI

Muhabere Onbaşı Abdülsamet Özen, memleketi Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde toprağa verildi.

Şehidin Türk bayrağına sarılı tabutu, babaevinde alınan helalliğin ardından Kandıra ilçesindeki Süllü Camisi'ne götürüldü.

Cenaze namazının ardından askeri tören gerçekleştirildi. Vatandaşlar dev Türk bayrağı açarak, "Şehitler ölmez vatan bölünmez" ve "Vatan sana canım feda" şeklinde slogan attı. 

ŞEHİT ANNESİNİN ISLANAN AYAKLARINA KAĞIT HAVLU

Şehit İstikam Er Kenan Döngel'in cenazesi Zonguldak'taki törenin ardından toprağa verilmek üzere Sinop'a gönderildi.

Tören sırasında anne Şahime Döngel ayakları, giydiği yazlık ayakkabı nedeniyle ıslandı. Döngel'in üşüdüğünü fark eden askerler ayaklarını kağıt havlularla sardı. Askerler daha sonra yeni ayakkabılar bularak şehidin annesine giydirdi.

"OĞLUMU GÖSTERİN BANA"

Kocaeli'nin diğer şehidi ise Er Raşit Yücel'di. Cengiz Topel Askeri Havaalanı'ndan alınan şehidin cenazesi, Fatih Mahallesi'ndeki babaevine getirildi.

Evin önünde helallik alınmasının ardından İGSAŞ Camisi'nde ikindi namazına müteakiben cenaze töreni düzenlendi. Şehidin babası Ferit, annesi Şükran ve yakınları tören sırasında gözyaşı döktü.

Anne Şükran Yücel, şehit oğlunun tabutu başında "Oğlumu gösterin bana. 2 aydır görmedim. Ben onu vatana şehit verdim" dedi. Şehidin naaşı, Körfez Şehitliği'nde toprağa verildi.

TERHİSİNE 1 AY VARDI

Şehit Mustafa Cihan'ın terhisine 1 ay vardı. 23 yaşındakı askerin Türk bayrağına sarılı cenazesi, Kayseri'deki törenin ardından uçakla Adana'ya oradan da karayoluyla Hasanbeyli ilçesine bağlı Karayiğit köyüne getirildi.

Babaevinde helallik alınması sırasında anne Yasemin, baba Muhterem ve kardeşi Osman Cihan tabuta sarılarak gözyaşı döktü.

Bu sırada anne Yasemin Cihan, "Son bir defa görüp koklasaydım. Şehit olduğuna yanmıyorum. Vatan için şehit oldun. Keşke gidip son bir kez yüzünü görseydim. Ona yanıyorum. Kendisi bile 'Anne keşke şehit olsam' derdi" diye ağladı.

Şehidin cenazesi yaklaşık bir kilometre omuzlarda taşınarak götürüldüğü köy mezarlığında defnedildi.

KAHROLSUN PKK SLOGANLARI

Ulaştırma Çavuş Göksal Mustafa Ağaçyetiştiren'in cenazesi, Pendik'te düzenlenen törenin ardından toprağa verildi.

Pendik 15 Temmuz Şehitler Camisi'nde ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından, şehit Ağaçyetiştiren'in Türk bayrağına sarılı naaşı, merasim mangasınca bir süre omuzlarda taşındıktan sonra top arabasına konuldu.

Ağaçyetiştiren'in naaşı daha sonra cenaze aracına konularak, toprağa verilmek üzere Aydıntepe Mezarlığına götürüldü.

Bu arada ellerinde Türk bayraklarıyla cenaze törenine katılan binlerce vatandaş, PKK aleyhine sloganlar attı. 

ANNESİ GÜÇLÜKLE AYAKTA DURDU

Sıhhiye Er Hasan İlhan, memleketi Denizli'de son yolculuğuna uğurlandı. Şehit İlhan'ın cenazesi, öğle vakti kıldırılan cenaze namazının ardından top arabasına kondu. Ayakta durmakta güçlük çeken şehidin annesine askeri görevliler yardımcı oldu. İlhan'ın naaşı, Asri Mezarlık Şehitliği'nde toprağa verildi.

Erler Uğur Korkmaz Rize, Arif Tuğ ise Erzurum'da toprağa verilecek.