Kayseri'deki saldırıya tepkiler

Kayseri'de meydana gelen terör saldırısının ardından hükümet kanadından saldırıyı kınayan açıklamalar geldi.

kayseri görüntü.png

Kayseri'de 13 askerin şehit olduğu 6'sı ağır 55 kişinin yaralandığı terör saldırısıyla ilişkili hükümetten sert açıklamalar geldi.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, saldırının 10 Aralık tarihinde Beşiktaş'ta meydana gelen terör saldırısına benzediğini söyledi.

Kaynak, "Muhtemelen çarşı iznine çıkan askerlerimizin içinde bulunduğu özel halk otobüsüne yönelik bombalı araç girişimi. Tarz itibarıyla maalesef Beşiktaş'taki elim hadiseye benziyor, maalesef yaralılar var ama şehit, ölü var mı bu hususta birazdan Sayın Başbakan buraya intikal ettiğinde net bir bilgi alabiliriz. Bildiğiniz gibi yayın yasağı var. Biz insanlık adına bugün Kahramanmaraş'tan bütün dünyaya mesaj vermeye çalışırken, içimizdeki bir kısım hain unsurlar bizim ülkemizin, insanımızın güvenliği için özel yetiştirmeye gayret ettiğimiz komandolarımızı, Hava İndirme Tugayı biliyorsunuz Kayseri, orayı hedef almışlar.

Dolayısıyla çok elim, çok üzücü bir havadisle güne başladık. Aslında biz bugün Kahramanmaraş'tan bütün danyaya bin insanlık örneği göstermek üzere hazırlanmıştık, sizler de o yüzden Kahramanmaraş'tasınız. Halep civarında insanlar canlı canlı savaş uçaklarının attığı bombalarla harabe hale gelmiş enkazların altında can çekişirken aynı gün şu anda Osmaniye'de de hazır en yeni düzey insani hijyen şartları taşıyan bir barınma merkezinin açılışını gerçekleştirecektik" dedi.

KURTULMUŞ:  TERÖR KARŞISINDA DİZ ÇÖKMEYECEĞİZ

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "kalleş" olarak nitelendirdiği saldırıyı lanetledi.

Şehitlere Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifa dileyen Kurtulmuş, "Milletçe bir olacağız, kenetleneceğiz. Teröre alışmayacağız. Yılmayacağız. Terör karşısında diz çökmeyeceğiz. Terör ve arkasındaki siyasi akılların üstesinden geleceğiz" açıklamasını yaptı. 

CANİKLİ: BAŞARAMAYACAKSINIZ

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, Asker ve öğrencilerimizi taşıyan otobüse yapılan saldırıyı lanetliyorum" ifadesini kullandı. 

Canikli, terörün üstesinden geleceklerini belirterek, "Başaramayacaksınız. Türkiye asla diz çökmeyecek. Kahraman şehitlerimiz, en şerefli makamın sahipleri, sizin bıraktığınız yerden devam edeceğiz. Rabbim ailelerine ve milletimize sabır ver. Bayrak ve sancak yere düşmeyecek inşallah" ifadesini kullandı.

BOZDAĞ: TERÖR ENİNDE SONUNDA YENİLECEK

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
"Hiçbir terör örgütü, hiçbir eylemiyle Türkiye’yi yürüyüşünden caydıramayacaktır, al bayrağımızın göklerde hür ve gururlu bir şekilde dalgalanmasını durduramayacaktır, ülkemizi böldüremeyecektir, bölemeyecektir, huzurumuzu bozamayacaktır, kardeşlik hukukumuza zarar veremeyecektir. Terör, eninde de sonunda da kaybedecek, yenilecek. Türk halkı ve Türkiye devleti, bugüne kadar olduğu gibi terörle mücadelesinde bundan sonra da galip gelecek ve terör yok edilecektir. Bundan kimsenin endişesi, kimsenin şüphesi olmamalıdır. Hem teröristler hem terör örgütleri hem onları kullanan ağa babaları hangi niyetle hareket ederlerse etsinler sonunda kaybetmeye mahkumdurlar. Biz bin yıldır bu topraklar üzerinde nice terör örgütleri gördük, nice teröristler gördük, nice işgalciler gördük, nice savaş açan başka düşman güçler gördük. Allah’ın izniyle milletimizin dua ve desteğiyle ve her daim ölümü göze almış yiğit evlatlarıyla vatanı, milleti için ölmeyi cennete girmek olarak kabul eden kahramanlarıyla bütün bu badireleri başarıyla atlatmıştır. İnşallah, bundan sonra da her badireyi aynı başarıyla atlatacağız."

ŞİMŞEK: GELECEĞİMİZ AYDINLIK

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de "Hain odaklar bu ülkenin geleceğini karartmak istiyor, ama geleceğimiz aydınlıktır" değerlendirmesinde bulundu.

ELVAN: KANLARINI YERDE BIRAKMAYACAĞIZ

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, milletin desteğiyle terör örgütlerini yok edeceklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Hain teröristler en aşağılık, en kalleş yöntemle yine kahpece saldırdılar. Bunlar, çarşı iznine çıkan askerleri, masumları ve sivilleri hedef alacak kadar şeref yoksunu. İnsanlığını kaybetmiş bu şerefsizler sürüsüne gereken cevabı en kısa sürede vereceğiz. Gencecik yavrularımızın, evlatlarımızın kanını yerde bırakmayacağız. Ne yaparlarsa yapsınlar, girdikleri eylemler bu hainlerin yok olup gitmesini engelleyemeyecek. Nerede olursa olsun gizlendikleri inleri başlarına yıkacağız. Onların arkasındaki karanlık güçler de bundan nasibini alacak. Kayseri'de şehit olan kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Milletimizin başısağolsun."

ÇELİK: BU ANLAMLI DURUŞ EN İYİ CEVAP OLACAK

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik de kalleş terör saldırısını şiddetle lanetlediğini ifade ederek, şehitlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa diledi.

Çelik, milleti ayrıştırmayı amaçlayan bu ve benzer terör saldırılarına karşı hep beraber aklı selimle sonuna kadar mücadele edeceklerini belirterek, "Birlik ve kardeşlik içinde göstereceğimiz bu anlamlı duruş, terör maşalarına ve arkalarındaki şer odaklarına verilecek en iyi cevap olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

ÖZLÜ: HAİNLERİN KÖKÜNÜ KAZIYACAĞIZ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü de geçen hafta polise, bu hafta askere karşı gerçekleştirilen eylemlerin, bu hain saldırıların ne kadar planlı, programlı olduğunu gösterdiğine dikkati çekerek, "Nasıl döşenen bombaları, kurulan tuzakları bozup, hendek kazanları kazdıkları hendeklere gömdüysek bu hainlerin de kökünü kazıyacağız" ifadesini kullandı.

TÜFENKCİ: LANETLİYORUM

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de "Kayseri'de askerleri ve sivil vatandaşları hedef alan kalleş saldırıyı lanetliyorum. Kalleş saldırıda şehit olan askerlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağolsun" ifadesini kullandı.

ZEYBEKCİ: GÜN MİLLİ SEFERBERLİK GÜNÜ

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise paylaşımında şu görüşlere yer verdi: "Kayseri'de kahraman askerlerimizi hedef alan hainler bilsin ki büyük oyunu görüyor, teröristleri besleyen güçlerin niyetini biliyoruz. Bunlara verebileceğimiz en yakıcı ve yıkıcı cevap, birlik beraberlik, kardeşliğimiz ve omuz omuza kol kola duruşumuzdur. Dün polisimizi, bugün askerimizi hedef alan hainler, içerideki ve dışarıdaki düşmanlar bilsinler ki asla amaçlarına ulaşamayacaklar. Gün, tüm terör örgütlerine karşı milli seferberlik günüdür."

ARSLAN: ŞİDDETLE KINIYORUZ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da Kayseri'deki hain saldırıyı şiddetle kınadığını belirterek, "Şehitlerimize Allah'tan rahmet, ülkemize başsağlığı ve gazilere şifa diliyorum" ifadesini kullandı.

ÇAVUŞOĞLU: AKITTIKLARI KANDA BOĞULACAKLAR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, da yaptığı açıklamada, "Huzurumuza kast eden kalleşler, bilsinler ki akıttıkları kanda boğulacaklar. Alçaklar, kurdukları kahpe tuzakta yerle yeksan olacak.. Acımız büyük. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar... Başımız sağ olsun" ifadelerini kullandı.

ÖZHASEKİ İNCELEMELERDE BULUNDU

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri'deki terör saldırısının gerçekleştiği yerde inceleme yaptı.

Bakan Özhaseki, Erciyes Üniversitesi yerleşkesi yakınlarındaki 13 askerin şehitedildiği ve 48 askerin yaralandığı terör saldırısının gerçekleştiği bölgede incelemelerde bulundu.

Özhaseki, Vali Süleyman Kamçı ve İl Emniyet Müdürü İbrahim Kulular ile görüşerek, olaya ilişkin bilgi aldı.

FARUK ÖZLÜ: TÜRKİYE BUNUN DA ÜSTESİNDEN GELİR

Şehitler Tepesi'ne giden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, buraya karanfil bıraktı. Daha sonra basın mensuplarına açıklamada bulunan Özlü, bir hafta önce burada yaşanan terör saldırısının ardından bugün de Kayseri'de bir saldırı olduğunu belirterek, saldırıların ne kadar planlı ve programlı olduğunun görüldüğünü söyledi.

Kayseri'deki olayda şehitlerin olduğunu ifade eden Özlü, "En son aldığımız habere göre, 13 şehidimiz 48 yaralımız var. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz." dedi.

Özl�, terör konusunun Türkiye'nin hep gündeminde olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

"Gerçekten Türkiye toplu bir saldırıyla karşı karşıya, çok organize, planlı ve hesaplı bir saldırıyla karşı karşıya. Bir hafta önce burada polislerimize saldırı yapılıyor, bir hafta sonra da Kayseri'de Komando Tugayının olduğu yerde askerimize saldırılıyor."

Bu konuda çok şeyin söylenip konuşulduğunu belirten Özlü, "Nasıl hendekler kazdılar, tuzaklar kurdular ve bunların üstesinden nasıl geldiysek Türkiye bunun da üstesinden gelecektir." ifadesini kullandı. 

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI: TERÖRÜN KANLI ELİ ELBET KIRILACAKTIR

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Merhamet timsali aziz millete başsağlığı dilerken, her bir vatandaşa Hz. Peygamber'in diliyle seslenmek istediğini" kaydeden Görmez, "La tahzen. İnnallahe meana. Sakın hüzne teslim olma. Allah şüphesiz ki bizimledir. Şehitlerimize, yüce Rabbimizden rahmet ve mağfiret, yüreklerine ateş düşen ailelerine sabır ve metanet, yaralılarımıza ise acil şifalar diliyorum" açıklamasını yaptı.

MÜEZZİNOĞLU: ÇOK ÜST BİR ANLAYIŞ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kayseri'deki terör saldırısına ilişkin, "Bu tuzakları kuran ve bu tuzakları perde arkasından Hacivat-Karagöz gibi oynatıp da Müslüman'ı Müslüman'a katlettiren ve mezhep çatışmalarına, savaşlarına bu bölgeyi sürükleme anlayışı, esasında çok üst bir anlayış" dedi.

Türkiye'nin muasır medeniyet seviyesinin üzerindeki hedefe kilitlendiğini vurgulayan Müezzinoğlu, "Bu hedefe kilitlenişimizden rahatsız olanlar var. Bu rahatsız olanlar, bize farklı farklı tuzaklar, tezgahlar kuruyorlar. Kurmaya devam edeceklerdir de muhtemelen" diye konuştu.

MECLİS BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman, Kayseri'deki terör saldırısına ilişkin, "Son terörist yok edilinceye ve topraklarımız kirli terör eylemlerinden arındırılıncaya kadar, güvenlik güçlerimiz tarafından büyük bir kararlılıkla yürütülen operasyonlar devam edecektir. Milletimiz, teröre karşı yurt içinde ve yurt dışında yürütülen operasyonlarda sonuna kadar devletimizin yanındadır" değerlendirmesinde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...