Kayserili hidrojen aracı Almanya'da...

Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin hazırladıkları ''Katre Mobil'' isimli hidrojen aracı, Almanya yolcusu...

21.04.2009 - 18:10

Kayserili hidrojen aracı Almanya'da...

KAYSERİ - Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin hazırladıkları ''Katre Mobil'' isimli hidrojen aracı, bu yıl Almanya'da yarışacak.

Mühendislik Fakültesi Temiz ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kulübü öğrencileri tarafından hazırlanan ve hidrojen ile çalışan araç, Almanya'ya gidişi öncesinde, Rektör Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur'un da katılımıyla basına tanıtıldı.

Rektör Keleştemur, burada yaptığı açıklamada, günümüzde kullanılan enerji kaynaklarının çevreyi kirlettiğini ve tükendiğini, bu nedenle yenilenebilir enerji kaynaklarının gittikçe önem kazandığını söyledi.

Üniversite olarak dünyadaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini ifade eden Prof. Dr. Keleştemur, bu kapsamda öğrencilerin geliştirdiği hidrojen aracının da büyük önem taşıdığını bildirdi.

Kulüp Akademik Danışmanı Doç. Dr. Orhan Akansu da hidrojenin, çevre kirliliğini önleyecek ve petrole bağımlılığı azaltmak için kullanılabilecek alternatif bir enerji olduğunu vurguladı.

Çevre kirliliğini azaltmak ve alternatif enerjilerin kullanılabilirliğini yaygınlaştırmak için çalışan Temiz ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kulübü öğrencilerinin hazırladığı hidrojen aracının bu yıl daha da geliştirildiğini bildiren Akansu, şu bilgileri verdi:''Alternatif enerji kaynakları ile çalışan araçların yarıştığı Shell Eco Marathon yarışması, bu yıl Almanya'da yapılacak. Bizim aracımız da yarışmaya başvuran 500 araç arasından seçilerek yarışmaya davet edildi. Aracımız, yaptığımız yeniliklerle 60 kilometre hıza ulaştı. Fakültemiz bünyesinde yeni kurulan Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümünde sürdürülen hidrojen üretimi ve yakıt pili çalışmaları ile aracın yakıtını da kendimiz üretebileceğiz.''

Takım Kaptanı Fatih Örücü, bu yıl araçta yaptıkları yeniliklerin kendilerine büyük avantaj sağlayacağını ve yarışmada birincilik hedeflediklerini söyledi.

Aracın yaptıkları testlerden başarıyla geçtiğini belirten Örücü, şöyle devam etti:''Bu yıl aracımızı 20 kilo daha hafifleterek büyük avantaj sağladık. Karbonfiber malzemeden özel tasarım yaptık. Tekerleklerimizi yeniledik. 3 vites ile daha kolay hızlanma sağladık. Yarışmada araçların 25 kilometrelik parkurda en az yakıt ile en fazla yol alma özellikleri ölçülüyor. Bu alanda yaptığımız testlerde hep başarılı sonuçlar aldık. Bir aksilik olmazsa yarışmadan birincilik ile dönmek istiyoruz."

Almanya'nın Lausitz kentinde 7-9 Mayısta düzenlenecek yarışma için, Katre Mobil yarın Almanya'ya yola çıkacak. Katre Mobil'i, Makine Mühendisliği Bölümü 3. sınıf öğrencisi Göksun Uçar kullanacak.

Katre Mobil, geçen yıl Fransa'da düzenlenen Shell Eco Marathon yarışmasında tasarım dalında ilk 13'e girmiş, TÜBİTAK tarafından İzmir'de düzenlenen Hidromobil 2008 Yarışması'nda en iyi tasarım ödülü almıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...