Kaz Dağları'nda yangın kontrol altında

Balıkesir'in Edremit ilçesindeki orman yangını,  karadan ve havadan söndürme çalışmalarıyla kontrol altına alındı.

NTV Haber 27.08.2009 - 07:45

Kaz Dağları'nda yangın kontrol altında

Balıkesir'in Edremit ilçesinde çıkan orman yangınının kontrol altına alındığı bildirildi.

Orman Genel Müdürlüğü Yangın Harekat Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, dün saat 22.30 sıralarında Pınarbaşı köyü ile Beyoba köyü arasında çıkan orman yangınıyla mücadele çalışmalarında, 15 dozer, 60 arazöz, 50 teknik eleman ve 500 işçinin yanı sıra, gün doğumu ile birlikte 8 helikopter ve 3 amfibik uçağın kullanıldığı hatırlatıldı.

Açıklamada, ''Saat 14.30 itibarıyla yangın kontrol altına alınmış ve soğutma çalışmalarına devam edilmektedir'' bilgisine yer verildi.

Balıkesir Orman Müdürü Recep Ateş, Edremit'te iki ayrı noktada çıkan orman yangınlarından etkilenen alanın 160 hektara çıktığını açıklamıştı.

Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan, Kaz Dağları'nın Ortaoba ve Mehmetalan köylerinde çıkan yangının ardından Pınarbaşı köyü yakınlarında çıkan yangının da kontrol altına alınarak söndürüldüğünü, bölgede soğutma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Milli Park alanında çıkan yangının sonuçlarının üzücü olduğunu ifade eden Arslan, şunları kaydetti: ''Kaz Dağları'nda aynı gece iki yerde çıkan yangın sonucu, 180 hektar ormanlık alan zarar gördü. Bölgemizde bu sezon yaşanan en büyük orman yangınıydı. İnşallah bir daha yaşamayız. Yangının kontrol altına alınarak söndürülmesi noktasında fedakarca görev yapan arkadaşlarıma teşekkür ederim.''

Arslan, yangının çıkış nedeniyle ilgili soruşturmanın devam ettiğini yangınların çıkış nedenine ilişkin gerekli çalışmaların güvenlik güçleri tarafından sürdürüldüğünü kaydederek, şöyle konuştu: ''İki ayrı yerde akşam vakti yangın çıkması düşündürücü. Sabotaj ihtimali üzerinde konuşmak için biraz erken olabilir ama arkadaşlar her türlü ihtimali değerlendiriyor."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...