Kharkiv-İstanbul seferini yapan uçağı kaçırma girişimini kimsenin burnu kanamadan atlatılmasını sağlayan isimlerden biri olan pilot İlyas Karagülle yaşadıkları korku dolu anları anlattı.

Uçağı, korsanın istediği şekilde Soçi'ye indirmesinin bomba tehdidinden bile daha tehlikeli olduğunu söyleyen Karagülle, "Rusya'da daha önce yaşananları hatırladım ve basit bir baskında bile bir çok masum insanın öldüğünü düşündüğümde yolcuların kaza kurşununa kurban gideceğini düşündüm" dedi.

Karagülle, "Uçağın kesinlikle Soçi'ye indirilemeyeceğini düşündüm. Bence bomba tehdidinden daha büyük bir tehdit vardı. Bu da korsanın olduğu bir uçağın olimpiyatın olduğu yere indirilmesidir. Oldu da indim, bir operasyon yapılacağını düşündüm ve basit bir baskında bile bir çok masum insanın öldüğünü düşündüğümde yolcuların kaza kurşununa kurban gidebileceğini düşündüm. O nedenle deniz üzerinden karanlıktan gelerek korsanın denizden karaya çıkıp Soçi'ye benzer şekilde indirilmesi gerektiğini düşündüm. Ben içeriyi karartmadım, aydınlık tutarak korsanın dışarıyı görmesini engelemmeye çalıştım.

Korsanı yanıltmak için Soçi’ye ineceğimizi, İngilizce ve Türkçe hatta birkaç defa anons yaparak duyurdum. Uluslararası belirlenmiş tüm kurallar harfiyen uygulandı. Korsan İstanbul’a indiğimizi bilmedi. Daha sonra öğrendiler.

Ailelerimiz hala travma içinde. Onlar için daha zordu, ben bir travma yaşamadım" dedi.