Kaza yapan araçların masrafını şoförler ödeyecek

Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) Olağan Genel Kurulu'nda alınan karara göre, kaza yapan araçların masraflarının ve kesilecek cezanın araç sahibine değil, aracı kullananlara verilecek.

İHA 13.02.2016 - 18:42 | Son Güncelleme : 13.02.2016 - 18:49

Kaza yapan araçların masrafını şoförler ödeyecek

Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) Olağan Genel Kurulu Esnaf ve Kefalet Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. 

Genel Kurula damgasını vuran 12’inci madde olan, kaza yapan araçların masraflarının ve kesilecek cezanın araç sahibine değil, aracı kullananlara verilmesi oy çokluğu kabul edildi. Kabul edilen kararda şoföre 200 bilet artı 1 maaşa kadar ceza uygulanacağı karara bağlandı. 

Genel kurulda oylanan 12. madde üzerinde tartışma yaşandı. Yaşanan tartışmada ETUS’un ortakları Başkan Hakan Giyik’e “Yıllardır verdiğimiz araçlarımızı, şoförler hor kullanarak olmaması gereken yerlerde gereksiz kazalar yaparak bizlere büyük paralar ödetmiştir” dedi.  

ETUS ortakları, mal sahipleri olarak şoförlerin yaptığı hataların bedeli yıllarca ödedikleri vurgulandı. Yaşanan tartışmaların ardından kürsüde söz alan Başkan Giyik “Mal sahiplerinin sıkıntılarını genel olarak bildiğini ama şuana kadar yönetim olarak bir karar almadığımızı sizlerin vereceği oy çokluğu ile bu konuda karara bağlayacağız” ifadelerini kullandı.

KARARLAR OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ 

Toplantıda, 2015 yılındaki giderler için raporlar okundu. Raporlara göre borçlar sermayeden çok olduğu bildirildi. Divan Başkanlığına Edirne Şoförler Odası Başkanı Erbey Kılıç seçildi. Genel Kurula toplam 209 üye katıldı. Kurulda alınan kararlar oy çocukluğu ile kabul edildi. Başkanlık için üyelere sunulan tek liste Hakan Giyik’in ETUS başkanı olmak üzere oy çocukluğu ile kabul edildi. Açıklanan kararda kaza yapan ETUS için kesilecek ceza araç sahibine değil, aracı kullanana olarak oy çokluğu kabul edildi. Kabul edilen kararda şoföre 200 bilet artı 1 maaşa kadar ceza uygulanacağı karara bağlandı. 

Başkan Giyik, “Tüm ortaklarımızın ortak sıkıntısı olan borçlarımız karşısında belediye başkanımız Recep Gürkan samimi bir şekilde yönetimimizle beraber yaptığımız toplantıda arkamızda olduğun söylemiştir. Bilindiği gibi borçlarımız sermayemizde fazladır” şeklinde konuştu.

ETUS’TA ARACI OLAN 60 YAŞINI GEÇEMEYECEK 

Öte yandan ETUS Başkanı Hakan Giyik, olağan genel kurulda yaptığı konuşmada ETUS ortaklarının çalışma yaşının bundan sonra 60 yaşa düştüğünü söylemesi üzerine salonda bulunan üyeler şaşkınlık yaşadı.

Sayfa Yükleniyor...