'Kazak giymek seksidir'

Küresel ısınmaya karşı enerji tüketimini indirmeye çalışan İngiltere'de evlerin ortalama sıcaklığının yükseliş trendinde olması yeni bir tartışma başlattı.

04.03.2011 - 09:55

'Kazak giymek seksidir'

Atmosfere salınan karbon oranının önemli bir kısmı konut ve iş yerlerinin ısıtılması için harcanan yakıttan kaynaklanıyor.

Enerji ve İklim Değişikliği yetkilileri, 2050 yılına gelindiğinde İngiltere'nin karbon salımını yüzde 80 düşürmeyi hedeflerken, acaba evlerde oda sıcaklığı bu iddialı hedeften nasıl etkilenecek?

İngiltere'nin evleri genelde birçok yabancıya halihazırda zaten soğuk gelir. Ortalama İngiliz evinde oda sıcaklığı 17,5 derece.

Kimileri, evde kazak giyip daha çok hareket edilirse, termostatı biraz daha indirip daha az yakıt harcamanın hem parasal açıdan tüketiciye hem de çevreye büyük faydası olacağını savunuyor.

İzolasyon ve ısıcam kullanımının yaygınlaşması, enerji israfının önüne geçilmesinde kayda değer katkıda bulunuyor. Yetkililer yaşam tarzının değiştirilmesinin de artı bir katkı sağlayacağını savunuyor.

İklim Değişikliği konusunda hükümete tavsiyede bulunan bilim ekibinin başkanı David MacKay, evinde ısı kaybını engellemenin yanısıra, termostatı evde bulunduğu sırada aşağı yukarı 13 derecede tuttuğunu, ama sabah yataktan kalkma saatlerinde kendine biraz daha iyilik edip 15 dereceye çıkarttığını söylüyor.

David MacKay, ''yünlü kazaklarla evde oturan seksi kişilerin'' televizyonlarda, dergilerde öne çıkarılmasının toplumun algısını değiştirebileceğini savunuyor.

Bir odanın ne zaman soğuk, ne zaman sıcak olduğu kişiden kişiye değişen bir konu, fakat David MacKay'in 13 derecede seyreden evinin birçoklarınca fazla serin bulunacağına şüphe yok.

Dünya Sağlık Örgütü'nün oturma odası için koyduğu standart sıcaklık 21 derece. Örgüt diğer odalar için ise 18 dereceyi uygun görüyor.

İngiliz evleri, geleneksel olarak bu oranların altında seyrediyor. Konutlarda Karbon İndirimi adlı proje tarafından açıklanan rakamlara göre 1970'lerin İngiltere'sinde 12 derece olan ev sıcaklığı günümüzde ortalama 17,5 dereceye ulaşmış durumda.

İngiltere'nin iklim değişikliği uzmanlarını endişelendiren, daha sıcak odaların rahatlığına alışan İngilizlerin ileriki yıllarda termostatı giderek daha yükseltmesi ve atmosfere daha çok karbon salımına yol açılması.

Oda sıcaklığı tartışması sadece İngiltere'ye özgü değil. Japonya'da sıcak yaz günlerinde klimaların aşırı kullanımını azaltmak için Tokyo hükümeti memurlardan ceket ve kravatlarını çıkarmalarını istemişti.

Japonya'da bazı yerel yönetimler kış aylarında da termostatı düşük tutarak memurların masa başında battaniyeye sarılabileceğini öneriyor.

Japonya hükümetinin 2005 yılında geçirdiği karar uyarınca devlet daireleri kışları 20 derecenin üzerinde ısıtılamıyor ve yazları klimalar 28 derecenin daha altına indirilemiyor.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...