Kazan: İddianameyi gazetecilerden sağladık

Tutuklanan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in avukatı Turgut Kazan, müvekkili hakkında hazırlanan iddianamenin kendilerine verilmediğini, gazetecilerden sağladıklarını söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 03.03.2010 - 14:41

İstanbul Barosu Orhan Apaydın Konferans Salonu'nda bir grup avukatla basın açıklaması yapan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in avukatı Turgut Kazan, Cihaner'in başlattığı soruşturmaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve müvekkilinin makam odasında yapılan aramayı eleştirdi.

Kazan, müvekkili hakkında hazırlanan iddianamenin mahkemece kabul edildiği haberlerinin tartışma programlarında yayınlandığı görüşünü dile getirerek, ''bilgi kirliliği yaratıldığını ve adil yargılanma hakkının çiğnendiğini'' öne sürdü.

Dün mahkemeye gittiklerini ve kabul kararından örnek istediklerini belirten Kazan, ''İmzalar tamamlanmadığı için veremeyiz' dediler. Akşama kadar bekledik. Saat 16.57'de dilekçe verip istediğimizi tekrar ettik, yine alamadık. İmza yoksa, karar yoktur. Halen kabul kararını alabilmiş değiliz. İddianameyi gazetecilerden sağladık. Bu iddianame, 61 sayfadır ve 14 şüphelisi, 14 klasörü vardır. 26 Şubatta Başsavcıvekili Taner Aksakal tarafından imzalanmış'' diye konuştu.

Kazan, Aksakal'ın 18 Şubatta görevlendirildiğini ve o tarihe kadar soruşturmayı bilmediğini de iddia etti.

Turgut Kazan, müvekkiline ''Ergenekon örgütü''ne üyelik suçlamasının yakıştırılamayacağını savunarak, ''İddianameye alınan suç yönünden müvekkilim ancak Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nde yargılanabilir. Yasal kurallar içinde bu gerçek değiştirilemez'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...