Soma'da 301 işçinin yaşamını yitirdiği maden kazasının 5'inci gününde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, içeride kalan işçi olmadığını ve arama kurtarma çalışmalarını sona erdirdiklerini söyledi.

İki çocuk babası Mustafa Korkmaz'ın eşi Sema Korkmaz'ı arkadaşlarının 7-8 defa bilgilendirdiğini söyleyen Bakan Taner Yıldız, "Çok etkilendim. Kendisini daha sonra da ziyaret edeceğim. Kendisini yalnız bırakmayacağız" şeklinde konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın basın toplantısından satır başları:

"İçeride kurtarılmayı bekleyen herhangi bir işçi yoktur. Ancak yangın ve karbonmonoksite karşı alınması gerekene önlemler vardır. Bu çerçevede üretimin duracağını tahmin ediyorum."

"Soma'daki maden faciasının gerçek nedeni teknik, idari ve birçok açıdan değerlendirilecek, madencilik dünyasının burada çıkaracağı çok ders olacak."

"Adli ve idari soruşturmaları başlattık. Savcı, bilirkişi ve iş müfettişlerinden bir ekip ulaşabildikleri yere kadar giderek incelemeler yaptı."

"Ucu nereye dayanırsa dayansın, soruşturmalar yapılacak."

"Meclis'te araştırma önergesi verildi, biz destekliyoruz. Burada yaşananlarla ilgili ilk bilgileri Salı günü Bakanlar Kurulu'nda ele alacağız".

"Arama kurtarma çalışmalarının ardından faaliyetlerimizi soruşturmalar, maden ocağında üretim yapılıp yapılmaması konularına yoğunlaştıracağız."

"Şu acının içerisinde bu kadar ağır iftiraların yapılması ancak bunu yapanı küçültür. Suriyeli çocukların çalıştırıldığı iddiası insanlıkdışı. Bizi sadece kanunlar değil, değerlerimiz de bağlar."

"Hayatını kaybeden işçi kardeşlerimizin ailerinin mağdur edilmeyeceğini buradan söyleyebilirim."

"Özel sektörün hukuki danışmanlığını ben yapmıyorum. Onun yaptığı açıklamalar, bundan sonraki soruşturmalarda dikkate alınacaktır. Bu konularda temkinli ve ittihatlı olmak lazımdır."

"Son 3 yıl içerisinde mevzuata uymadığı için şimdiye kadar 114 maden kapatıldı. Maden kanununda değişiklik yapılacak."