Kazazede şifa, hastane para derdinde olunca...

Manisa'da kazada yaralanan bir motosiklet sürücüsü, devlet hastanesinden sevk edildiği üniversite hastanesinde sosyal güvencesi olmadığı ortaya çıkınca hastane bulmak için 2 saat beklemek zorunda kaldı.

16.04.2010 - 14:02

Turgutlu-Manisa yolunda geçirdiği trafik kazası sonucu yaralanan ve vücudunda parçalı kırıklar oluşan İbrahim Karaca, kazanın ardından 112 Acil Servis ambulansıyla Turgutlu Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

İlk müdahalenin ardından Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde sevk edilen Karaca'nın, burada yapılan kontrollerinde hayati tehlikesinin bulunmadığı, vücudunda sadece parçalı kırıklar bulunduğu tespit edildi.

Sosyal güvencesinin olmadığı öğrenilen Karaca'nın ailesine, kırıkların tedavisi için en az 3 gün vücutta oluşan ödemin dağılmasının beklenmesi, gerekli ameliyatın bundan sonra yapılabileceği, tüm bu bakım ve tedavi giderlerinin yaklaşık 8 bin lira tutacağı bildirildi.

Karaca'nın ailesi, bunun üzerine bu masrafı karşılamayacaklarını beyan ederek, hastalarının hastaneden çıkışını aldı.

BELEDİYEDEN YARDIM İSTEDİLER
Bu aşamadan sonra eşi Gülay Karaca ile hastane bahçesinde beklemeye başlayan yaralı İbrahim Karaca, bir süre sonra çevredeki vatandaşların durumu belediyeye bildirmesi üzerine, CBÜ Tıp Fakültesi Hastanesine gönderilen Manisa Belediyesine ait ambulansa alındı.

Ancak, ambulans görevlilerine yaralının götürüleceği sağlık kuruluşu bilgisi verilemediğinden, bekleyiş bu kez ambulansta devam etti.

SAĞLIK MÜDÜRÜ DE DEVREYE GİRDİ
Yaklaşık 2 saat süren bekleyişin ardından durumdan haberdar edilen Manisa İl Genel Meclisi Başkanı Dursun Ali Yıldız'ın devreye girmesi ve Manisa İl Sağlık Müdürü Ziya Tay'ın talimatıyla yaralı İbrahim Karaca, Manisa Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı.

'TRAFİK SİGORTASI ÖDEME YAPMIYOR'
CBÜ Tıp Fakültesi Hastanesi yetkilileri, konuya ilişkin yaptıkları açıklamada, trafik kazası sonucu Turgutlu'dan yaralı olarak gelen hastanın hayati tehlikesinin bulunmadığını ve üniversite hastanesine sevkini gerektirecek bir durumunun da olmadığını söyledi.

Hastanın buna rağmen Turgutlu Devlet Hastanesi’nden kendilerine sevk edilmiş olduğunu ifade eden yetkililer, hayati tehlike arz eden vakalarda, vatandaşların sosyal güvencesine bakılmaksızın tedavisinin yapıldığını belirtti.

Bu tür vakaların tedavilerinin Trafik Garanti Sigortası Fonu'ndan karşılanabildiğini, ancak yaklaşık 3 yıldan bu yana fondan ödeme alamadıkları için hasta yakınlarına bu durumu anlatarak tedavi giderlerini karşılayıp karşılayamayacaklarının sorulduğunu belirten yetkililer, hasta yakınlarının da bunun üzerine kendi rızalarıyla hastaneden çıkış işlemlerini yaptırdıklarını söyledi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Manisa İl Sağlık Müdürü Ziya Tay da olayla ilgili soruşturma başlattıklarını belirterek, Turgutlu Devlet Hastanesi’nde tedavi edilebilecek olan bir yaralının neden Manisa'ya sevk edildiği konusunu soruşturduklarını bildirdi.

KAZA
Turgutlu'daki kazada, Manisa istikametine gitmekte olan Turgutlu Vergi Dairesi Müdür Yardımcısı İbrahim Akarsu (47) yönetimindeki otomobil, plakasız motosikletiyle yola çıkış yapan İbrahim Karaca'ya (48) çarpmıştı.

Kazada yaralanan Karaca, Turgutlu Devlet Hastanesine kaldırılmış, burada yapılan ilk müdahalenin ardından ise CBÜ Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edilmişti

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...