Kazdağları'nda orman yangını

Kazdağları'nda çıkan orman yangınının ilerlemesi önlendi. Havanın kararmasıyla alevlere karadan müdahale sürüyor.

Anadolu Ajansı 23.08.2021 - 11:19 | Son Güncelleme : 23.08.2021 - 23:30

Kazdağları'nda orman yangını

Balıkesir'in Edremit ilçesinde, Kazdağları Milli Parkı'nda çıkan orman yangınına havadan ve karadan müdahale eden ekipler, alevlerin ilerlemesini önledi.

Kazdağları'nın eteklerinde bulunan Kavurmacılar Mahallesi yakınındaki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Durumun bildirilmesi üzerine Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğünce çalışma başlatıldı.

Alevlere ilk müdahale havadan helikopter ve uçaklarla yapıldı.

Yangın çıkan arazinin sarp olması ve dar patikalar nedeniyle yerden yürütülecek çalışma için ekipler, olay yerine güçlükle ulaşabildi. İş makineleriyle yol açılarak ekiplerin geçişi sağlandı.

Yerleşim alanlarına uzak ancak kuvvetli rüzgarın olduğu bölgede yangınla mücadele sürüyor.

VALİDEN AÇIKLAMA

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da bölgeye gelerek yetkililerden bilgi aldı.

Vali Şıldak, yaptığı açıklamada, Kazdağları Milli Parkı sınırları içindeki ormanlık alanda çıkan yangına bir vatandaşın 112 Acil Çağrı Merkezi'ne ihbarı ve Kocadağ Yangın Gözetleme Kulesi'nden görülmesiyle en kısa sürede müdahale edildiğini bildirdi.

Sarp arazideki vadide başlayan yangına en hızlı şekilde müdahale ettiklerini belirten Şıldak, "Böyle ulaşımın zor olduğu sarp bölgelerde helikopter ve uçak müdahalesi çok önemli. 18 dakikada ilk helikopter söndürme faaliyeti gerçekleşmiş oldu" dedi.

Kazdağları'nın, Türkiye'nin en değerli orman alanlarından biri olduğuna dikkati çeken Şıldak, şöyle devam etti:

"Bazı basın yayın organlarında yangının iki ayrı noktada başladığı ifade edildi. Bu, gerçeği yansıtmıyor. Yangın şu anda bulunduğu tek noktada başladı. İlimizde 2021 yılı içinde 60 orman yangını meydana geldi. Temmuzun başından itibaren ise 24 yangınımız oldu, bunlar büyümeden söndürüldü. Milli park alanı içindeki yangının da başarılı bir çalışmayla söndürüleceğini söylemek istiyorum. Herhangi bir sıkıntı yok, burada bütün vatandaşlarımız müsterih olsunlar ve gereken bütün müdahaleler en üst seviyede gerçekleştiriliyor."

Vali Hasan Şıldak, yangının çıkış nedeniyle ilgili araştırmanın, jandarma ve orman idarelerince titizlikle sürdürüldüğü bilgisini paylaştı.

Ellerinden geleni fazlasıyla ortaya koyarak iyi bir koordinasyonla söndürme faaliyetinden sonuç almayı umduklarını dile getiren Şıldak, "Kara ekipleri bölgeye ulaştı, arazözlerden hortum çekildi. Etkili bir müdahale ile büyümeden Allah'ın yardımıyla söndüreceğiz inşallah" diye konuştu.

KARADAN MÜDAHALE DEVAM EDİYOR

Havanın kararmasına rağmen müdahaleye karadan devam eden 210 personel, 38 arazöz, 14 su ikmal aracı ve çeşitli iş makineleriyle söndürme çalışmasını sürdürüyor.

Yangın söndürme helikopterleri ve uçakları ise sabahın ilk ışıklarıyla çalışmaya devam edecek.

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey de yangın söndürme çalışmalarını takip etmek için Güre Mahallesine geldi. Vali Hasan Şıldak ile bir araya gelen Karacabey, yangının durumu hakkında bilgi aldı.

Öte yandan orman yangınlarıyla mücadele gönüllüsü Özkan Kaya'nın (28) ayı saldırısına uğrayarak yaralandığı, tedavisine Edremit Devlet Hastanesinde devam edildiği ve bilincinin açık olduğu öğrenildi.

Sayfa Yükleniyor...