Kazıda bulunan kemikler hayvanlara ait çıktı

Adli Tıp, itirafçı Abdülkadir Aygan'ın ifadeleri üzerine başlatılan kazılarda bulunan 461 kemiğin hayvanlara ait olduğunu belirledi. Kimsesizler mezarlığındaki 4 ceset de Fethi Yıldırım ve Hakkı Kaya'ya ait değil.

11.02.2010 - 11:03

İtirafçı Abdülkadir Aygan'ın ifadeleri üzerine Nisan 2009'da Diyarbakır-Hani kara yolunun Karaçalı ve Deveyolu mevkisinde, 1994-1996  yıllarında öldürüldükleri bildirilen Fethi Yıldırım ile Hakkı Kaya'nın cesetlerinin bulunması için yapılan kazılarda çıkan ve Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas Dairesi'ne gönderilen 461 kemik parçasıyla ilgili rapor tamamlandı.

4 sayfalık rapor, soruşturmanın yürütüldüğü Özel Yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

Raporda, Diyarbakır'da 05 Ocak 1994 tarihinde kaybolan Fethi Yıldırım ile 18 Aralık 1996 tarihinde kaybolan Hakkı Kaya'nın öldürülüp gömüldüğü yer olarak değerlendirilen Diyarbakır-Hani kara yolunun 3. ve 12. kilometrelerinde yapılan kazı çalışmaları sırasında bulunan kemik parçalarının tümünün hayvan kemiği olduğu vurgulandı.

Raporda ayrıca, Yıldırım ve Kaya ailelerinin yaptığı başvuru üzerine Mardinkapı Mezarlığı'ndaki kimsesizlere ait 4 mezardan da alınan numunelerin de incelendiği anlatıldı.

Diyarbakır-Hani kara yolunda 1996-1997 yıllarında bulunup Mardinkapı Mezarlığı'ndaki kimsesizlere ait mezarlara defnedilen 4 cesetten alınan örnekler, Hakkı Kaya'nın oğlu Hakkı Kaya ile kardeşi Ömer Kaya ve Fethi Yıldırım'ın annesi Düre Keskin ve kardeşi Süleyman Yıldırım'dan alınan kan örnekleriyle karşılaştırıldı. Yapılan DNA karşılaştırılmasında, cesetlerin Fethi Yıldırım ve Hakkı Kaya'ya ait olmadığı belirlendi.

Dört ayrı mezardaki cesetlerden alınan örneklerden 3'ü erkek, biri de kadına ait çıktı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...