'Kazıkçı' general gözaltında

Dün sabah başlatılan 28 Şubat soruşturmasının 4'üncü dalga operasyonunda aralarında muvazzafların da bulunduğu 17 asker gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında 28 Şubat döneminde Meral Akşener'e, "Söyleyin o kadına ayağını denk alsın, yoksa İçişleri Bakanlığı önünde yağlı kazığa oturturuz" sözlerinin sabihi olduğu belirtilen Çetin Saner de bulunuyor.

08.05.2012 - 08:47

'Kazıkçı' general gözaltında

28 Şubat soruşturmasında 4’üncü dalga operasyonu dün sabah yapıldı.


Operasyon çerçevesinde 9 ilde 15 ayrı adreste arama yapıldı.

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin yürüttüğü soruşturma kapsamında düzenlenen operasyonda 5'i muvazzaf olmak üzere 10 generalinde aralarında olduğu 17 asker ile bir sivil memur gözaltına alındı.

Operasyon kapsamında ilk kez askeri birliklerde de arama gerçekleştirildi. Kars, Denizli, Erzincan, garnizon komutanlıklarındaki aramalarda 3 general gözaltına alındı.

4’üncü dalga operasyonda gözaltına alınanlar arasında yine önemli isimler bulunuyor:

Emekli Korgeneral Çetin Saner, 9'uncu Motorize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Faruk Apaydın, Denizli Garnizon Komutanı Tuğgeneral Metin Keşap, 3. Ordu Kurmay Başkanı Tümgeneral Berkay Turgut, Tuğgeneral Celalettin Bacanlı ile Tuğgeneral Mehmet Ali Yıldırım...

Bu isimler arasında en dikkat çeken isimse Meral Akşener’e ‘yağlı kazık’ mesajı gönderdiği iddia edilen Çetin Saner...

28 Şubat sürecinde dönemin İçişleri Bakanı Meral Akşener’e iletmesi için İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Teoman Ünüsan’a söylediği iddia edilen, "Söyleyin o kadına ayağını denk alsın, yoksa İçişleri Bakanlığı önünde yağlı kazığa oturturuz" sözlerinin Çetin Saner'e ait olduğu belirtilmişti.

Bugün gözaltına alınan 18 kişiden 10'u sağlık kontrollerinin ardından Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

4'üncü dalga operasyonda adreslerinde arama yapılan isimler şunlar:

Bu arada, Korgeneral Tevfik Özkılıç'ın Balyoz soruşturması, emekli Tümgeneral Erdal Şenel'in de Ergenekon soruşturması kapsamında daha önce adreslerinde arama yapıldığı için bu kişilerin adreslerinde yeniden arama yapılmadı.

Adresinde arama kararı çıkartılan emekli Tümgeneral Cevat Temel Özkaynak'ın da yurt dışında olması nedeniyle kendisine henüz ulaşılamadığı öğrenildi.

28 şubat soruşturmasında bugüne kadar 73 muvazzaf ve emekli askerle ilgili gözaltı kararı verildi. İlk üç dalgada 40 asker tutuklandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...