KCK duruşmasında arbede

Prof. Dr. Büşra Ersanlı ve yazar Ragıp Zarakolu’nun da yargılandığı 205 sanıklı KCK davasının 2. duruşmasında bugün görüldü.  Gergin geçen oturumda; alkış tutup slogan atan izleyiciler salondan çıkartılırken, sanıklar da mahkemeye sırtlarını döndü. Bir sonraki duruşma Perşembe günü.

Haberler - Anadolu Ajansı 03.07.2012 - 12:36

KCK duruşmasında arbede

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen PKK’nın şehir yapılanması olduğu öne sürülen KCK davasının 2. duruşması bugün görüldü.

Duruşmaya Prof. Dr. Büşra Ersanlı'nın da aralarında bulunduğu 139 tutuklu sanık ile Ragıp Zarakolu'nun da aralarında yer aldığı 8 tutuksuz sanık katıldı.

Tutuklu sanık Mehmet Keleşoğlu ise duruşmaya gelmedi. Duruşmada 50'yi aşkın avukat da hazır bulundu.

Duruşmada sanık yoklaması yapılırken bazı avukatlar, bir meslektaşlarının duruşma salonunun giriş kapısındaki görevli askerler tarafından salona alınmadığını söyledi. Bu şartlar altında yargılama yapılamayacağı belirten avukatlar, mahkeme başkanından duruma müdahale etmesini istedi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Ali Alçık da güvenlikle jandarmanın ilgilendiğini belirterek, ''İçeri alınmıyorsa bir sorun vardır demek ki. Siz girebildiyseniz o da girsin'' dedi.

Bazı avukatlar da salona girişte görevlilerle kavga etmek zorunda kaldıklarını savunarak, mahkemenin bu duruma müdahale etmesi konusunda ısrar etti.

HAKİMDEN AVUKATLARA: DÜZENİ BOZMAYIN!
Başkan Alçık da yapabilecekleri bir şey olmadığını ifade ederek, duruşmaya devam edeceğini söyledi.

Avukatların ısrarları üzerine Alçık, ''Duruşmanın inzibatı mahkemeye aittir. Düzeni bozmayın'' diye uyarıda bulundu.

İZLEYİCİLERDEN ALKIŞ VE SLOGAN
Başkan Alçık ile avukatlar arasındaki konuşmalar devam ederken, izleyiciler ile sanıklar da alkışlarla protesto gösterisinde bulundu.

İzleyiciler, sloganlar atarken, avukatlar da duruşma salonunu terk etti.

AVUKAT VE JANDARMA KAVGASI
Başkan Ali Alçık'ın duruşmaya ara vermesi üzerine, izleyiciler salondan çıkarıldı.

Duruşma salonunun bulunduğu binaya girişte, kimlik gösterilmesinin ardından tutuksuz sanıklara, izleyicilere, basın mensuplarına ve avukatlara verilen salona giriş kartlarından almak istemeyen avukatlar ile görevliler arasında tartışmalar yaşandı.

Bir avukat ile duruşma salonun girişinde bekleyen görevli jandarmalar arasında arbede yaşanırken, avukatlar bu olaya ilişkin tutanak tuttu.

Ara sırasında, salona girmek isteyen izleyicilerden bir kadın da salona alınmamalarına tepki gösterdi.

SEYİRCİLER DIŞARI ÇIKARTILDI
Bir süre sonra başlayan duruşmada, Başkan Alçık, alkışlı protesto nedeniyle duruşmanın düzeni bozulduğu gerekçesiyle davanın bugünkü oturumunun seyircisiz yapılmasına karar verildiğini açıkladı.

Sanık avukatlarının da topluca duruşmaya girmediği görüldü.

MAHKEMEYE SIRTLARINI DÖNDÜLER
Duruşmada, daha sonra tutuksuz sanıkların kimlik tespitine geçildi.

Tutuksuz sanıklardan ilk ikisi kimlik tespitine Kürtçe olarak cevap verince, Başkan Alçık, diğer sanıklara geçmek istedi. Bu sırada tutuklu sanıklar da salonda avukat olmadığını, avukatsız yargılama yapılamayacağını belirtti.

Alçık'ın ifade almayacağını, avukata gerek olmadığını belirtmesi üzerine, tutuklu sanıklar da avukatsız yargılanmak istemediklerini ifade etti.

Ayağa kalkarak sırtlarını heyete dönen sanıklar, alkışlı protesto yaptı.

Başkan Alçık'ın duruşmaya ara verdiğini söylemesi üzerine, tutuklu sanıklar da alkışlı protesto yaptı.

Bu arada, bir grup avukatın da bugünkü duruşmada yaşanan süreçle ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı ile görüşmeye gittiği belirtildi.

Yarım kalan duruşma Perşembe gününe ertelendi.

Sayfa Yükleniyor...