KCK'da 66 tutuklama

Terör örgütü PKK'nın çatı örgütü KCK'ya yönelik operasyonlarda İstanbul ve Diyarbakır'da tutuklananların sayısı 66'ya yükseldi.

Anadolu Ajansı 26.11.2011 - 10:02

KCK'da 66 tutuklama

Terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik operasyonda gözaltına alınarak, adliyeye çıkarılan 43 kişiden 33'ü avukat 34 kişi tutuklandı.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesinde Cumhuriyet savcıları tarafından ifadeleri alındıktan sonra tutuklanmaları istemiyle nöbetçi 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edilen 43 kişiden 34'ü tutuklanırken 9 kişi serbest bırakıldı.

Dün sabah saatlerinde Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine sevk edilen 46 kişinin ifadeleri, soruşturmayı yürüten özel yetkili Cumhuriyet savcıları Adnan Çimen ve İsmail Tandoğan'ın yanı sıra adliyede görevli diğer savcılarca akşam saatlerinde tamamlanmıştı.

Bu kişilerden 41'i avukat, 43'ü savcılık tarafından tutuklanmaları istemiyle İstanbul Nöbetçi 11. Ağır Ceza Mahkemesine sevk edilmiş, 3 kişi de serbest bırakılmıştı.

Bu arada, aralarında avukatların da bulunduğu bu kişilerin, mahkemede savunmaları için İstanbul Barosunca görevlendirilen avukatları reddederek, kendi avukatlarını talep ettikleri, bu sanık avukatlarının ise mahkemenin bağımsız ve tarafsız olmadığını iddia ederek, savunma yapmadıkları öğrenilmişti.

DİYARBAKIR’DA DA 32 KİŞİ TUTUKLANDI
Diyarbakır’da da KCK'ya yönelik operasyonda gözaltına alınarak, polisteki sorgularının ardından dün sabah Diyarbakır Adliyesine sevk edilen 42 kişiden 4'ü savcılıktaki ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, 38 kişi tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

Nöbetçi mahkemede 38 zanlıdan 6'sı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, 32 kişi tutuklandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...