Keçi sütü mü, inek sütü mü?

Annelerin gündeminde keçi sütü var. Acaba ne kadar faydalı?

19.02.2013 - 08:35

Keçi sütü mü, inek sütü mü?

Süt, bebeğinizin alması gereken vitamin ve minerallerin birçoğunu temin eden ana gıdalardan bir tanesi. Bu yüzden süt seçiminizde dikkatli olmanız, bebeğinizin yaşına ve sağlık durumuna en uygun sütü seçebilmeniz büyük önem taşır.

Kalsiyum, protein, potasyum oranı yüksek olan keçi sütü, minik gurmenizin kemik gelişimi açısından faydalıdır. Keçi sütü yüksek oranda A ve D vitamini ve bolca B vitamini barındırıyor.

Fakat en büyük özelliği inek sütüne göre sindiriminin çok daha kolay olması. İnek sütüne göre laktoz oranı daha düşük ve hem laktoz intoleransı hem de alerji riski daha az. Fakat unutmayın ki bu, minik gurmenizin keçi sütü içerek alerjiden %100 korunacağı anlamına gelmez. Eğer çocuğunuz sütealerjisi ya da laktoz intoleransı varsa, keçi sütünü bebeğinize vermeye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Verdikten sonra da 3 gün bekleme kuralını uygulayarak bebeğinizde bir reaksiyona yol açıp açmadığını gözlemlemekte fayda var.

Keçi sütünü 1 yaşının altındaki bebeklere vermemek gerekiyor. Çünkü keçi sütü, besin değeri bakımından 0-12 ay arası bebeklerin ihtiyacı olan dengede bir yapıya sahip değil. Örneğin bu yaş aralığında bebeğiniz için en önemli şeylerden biri olan demir bakımından oldukça zayıf. Ayrıca folik asit ve vitamin B6 oranının da oldukça düşük olması 1 yaşından küçük bebeğinizde gelişim bozukluğu, kansızlık gibi rahatsızlıklara yol açabilir.

Bebeğiniz 8. ayını doldurduğu andan itibaren içinde keçi sütü içeren gıdalarıtüketmeye başlamasında bir sakınca yok. Fakat bu konuda yine doktorunuzun tavsiyesini ve 3 gün bekleme kuralını uygulamanız önemli. Bu ürünlerde kullanacağınız keçi sütünün pastorize olmasına özellikle dikkat edin.

http://www.gurmebebek.com/keci-sutu-23309

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...