Keçilerin can sıkıntısını gidermek için

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi oğlaklar için özel bir oyun parkı hazırladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 25.05.2009 - 10:10

Keçilerin can sıkıntısını gidermek için

ÇANAKKALE - Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde (ÇOMÜ), oğlakların davranış ve ihtiyaçlarını belirleyip, yaşamlarını gözlemek amacıyla oyun parkı oluşturuldu.

ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Zootekni Bölüm Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş, üniversitenin Teknolojik ve Tarımsal Araştırmalar Merkezi'nde (TETAM), tırmanma tahtalarının yer aldığı ''oyun parkı'' oluşturduklarını söyledi.

''Mekansal Zenginliğin Oğlakların Davranışları Üzerindeki Etkisi'' adındaki projeyi, hayvan refahı çalışmaları için gerçekleştirdiklerini belirten Savaş, ''Proje, saanen keçilerinin yavrularının deyim yerindeyse can sıkıntılarını gidermeye yönelik bir çalışma oldu. Hayvanların beslenme gereksinimleri olduğu gibi davranış gereksinimleri de var. Bu nedenle oğlakların tüm davranış gereksinimlerini yerine getirebilecekleri bir ortam yarattık'' dedi.

Savaş, oyun parkının çevresine yerleştirdikleri kameralarla oğlakların hareket ve davranışlarını 24 saat boyunca gözlemlediklerini bildirdi. Projede, tırmanabilecekleri alanlar yaratılan, alan kullanımı genişletilen oğlakların, alan yaratılmayanlara göre gelişimlerinde, davranışlarında farklılıklar olup olmadığını incelediklerini anlatan Savaş, ilk gözlemlerinde hayvanların hepsinin nesneleri kullandıklarını belirlediklerini söyledi.

Savaş, ''Diğer bir gözlemimiz ise oyun bahçesi yaratmadığımız gruptaki hayvanlar, fazla yem tüketiyor. Ama, her iki gruptaki oğlakların canlı ağırlık artışları birbirine yakın gerçekleşiyor. Acaba can kısıntısından mı daha çok yem tüketiyorlar? Tabi tüm bunlar henüz kesinleşmedi'' diye konuştu.

Prof. Dr. Türker Savaş, yaklaşık 4 ay sürecek projenin tamamlanmasıyla, elde edilen verilerden bilimsel bir makale kaleme alınacağını kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...