Kediye tekme, hayvanseverlere bıçak davasında bilirkişi raporu

Küçükçekmece'de bir sitede kedileri kimyasal madde vererek öldürmeye çalıştığı iddia edilen zanlı hakkındaki suçlamaları reddetti. Zanlının kedilere tekme attığı ve hayvanseverlere bıçak çektiği iddia edilen görüntülerle ilgili bilirkişi raporu da açıklandı.

DHA 25.10.2019 - 15:48

Kediye tekme, hayvanseverlere bıçak davasında bilirkişi raporu

İstanbul Küçükçekmece'de bir sitedeki 'kedi besleme' kavgasına ilişkin davanın duruşması Küçükçekmece 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya kedilerin mamalarına kimyasal bir madde dökerek öldürmeye çalıştığı ve kendisine tepki gösteren kadınlara bıçak çektiği iddia edilen tutuksuz sanık Aytuğ Koyuncu katılmadı.

Şikayetçi Sevgi Yılmaz ve taraf avukatlarının hazır bulunduğu duruşmayı çok sayıda hayvansever de izleyici olarak katıldı. Hakim, sanığın celse arasında savunmasının alındığını ve bilirkişi raporunun mahkemeye ulaştığını belirtti.

ATTIĞI TEKME KAMERADA YOK

Bilirkişi raporunda, 5 Şubat 2019 tarih ve 20.19.38 zaman diliminde apartman önünde siyah renk bir kedinin kamera kaydına girdiği, Aytuğ Koyuncu’nun da kamera kaydına girdiği ve kedinin olduğu yöne bakındığı belirtildi. Raporda 2.19.51’de Aytuğ Koyuncu’nun kedinin yanına giderek sol bacağı ile kediye doğru tekme salladığı, güvenlik kamerasının konumu itibariyle kediye tekmesinin değip değmediğinin net bir şekilde gözükmediği ifade edildi.

SUÇLAMALARI REDDETTİ

Ardından Koyuncu’nun bina içine girerek asansöre bindiği ve kamera kayıtlarının sona erdiği anlatılan raporda, telefon ile çekilen tarih ve saat ibaresinin olmadığı ses kayıtlarının da mevcut olduğu kamera kayıtlarının da incelendiği belirtildi. Aytuğ Koyuncu ile Sevgi Yılmaz arasında tartışma yaşandığı, Sevgi Yılmaz’ın ‘Bana bıçak çekiyor’ dediği, Koyuncu’nun ‘Bacağımı kırdıracaksın’ dediği ve Sevgi Yılmaz’a yönelik el hareketi yaptığı ve kadınlara yönelik ‘Geri zekalı, dangalak’ diyerek hakaretlerde bulunduğu ve bir süre sonra kamera kaydının sona erdiği belirtildi.

Sanık Aytuğ Koyuncu’nun ifadesinde, elindekinin bıçak olmadığını belirterek hakkındaki suçlamaları reddettiği belirtildi.

SİTEDE BİR KİŞİNİN HAYVANSEVERLERE YÖNELİK SALDIRISI KAMERALARA YANSIMIŞTI

TUTUKLAMA TALEBİNE RET

Söz alan Sevgi Yılmaz’ın avukatı Cansın Mayda ise "Kamera kayıtlarında sanığın ‘dangalak’ dediği, elinde bıçak olduğu sabittir. Bu nedenle saldırgan davranışları nedeniyle sanık tutuklu yargılansın" dedi.

Söz alan sanık Aytuğ Koyuncu’nun avukatı Güler Akkaya Karasu da , “Kamera kayıtlarında müvekkilimin elindeki cismin bıçak olduğu sabit değildir. Ayrıca müştekinin de ‘Bacaklarını kırdırtırım’ dediği sabittir. Karşılıklı söz dalaşı olmuştur. Tutuklama talebinin reddini reddine karar verilsin" diye konuştu.

5 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Tutuklama talebinin reddine karar veren mahkeme, sanık avukatına esasa ilişkin son beyanlarını hazırlamaları için süre vererek, karar için duruşmayı aralık ayına erteledi.

İddianamede şüpheli Koyuncu’nun “Hakaret suçundan 3 aydan 2 yıla kadar; silahla tehdit suçundan ise 2 yıldan 5 yıla hapsi isteniyor."

DAVANIN ARDINDAN AÇIKLAMA

Davanın ardından şikayetçi Sevgi Yılmaz, avukatı Cansın Mayda ile birlikte açıklama yaptı. Avukat Mayda, duruşmanın ertelendiğini belirterek, “Müvekkilim Sevgi Yılmaz hayvansever olması sebebiyle sanık tarafından birtakım tehditlere, hakaretlere maruz kalmıştır. Bu çok acı bir şey" dedi. Bir sitede sahipsiz bir kediye tekme atılmasına ilişkin bir görüntü olduğunu, ancak yapılan suç duyurusuna takipsizlik kararı verildiğini anımsatarak, “Sevgi hanımın sahibi olduğu bir kedisi var. Ona da zarar geldi bu sanığın davranışlarından dolayı onunla ilgili ayrı bir suç duyurusunda bulunacağız. Bu gün görülen dava kadına şiddet davası kapsamında. Bıçak ile bir tehdit ve hakaret söz konusu müvekkilime karşı. Sanık bıçak olmadığını iddia ediyor. Duruşmada karşı taraf ek savunma yapmak için süre istedi. Çok söyleyecek bir şey yok duruşmada. Önümüzdeki duruşmada muhtemelen karar çıkar diye düşünüyorum dedi.

"KADINA VE HAYVANA ŞİDDETİN SON BULMASINI İSTİYORUM"

Şikayetçi Sevgi Yılmaz da “Kadına şiddete ve hayvana şiddete karşıyım. Bunların son bulmasını istiyorum. Bitsin artık. Kanunların yasaların çıkmasını istiyorum. Sözün bitiği yerdeyim bir şey diyemiyorum. Haklarımı sonuna kadar arayacağım şeklinde konuştu.

"Sadece hayvanlara mama verdiğimiz için şiddet görüyoruz" diyen hayvanseverleren Esra Altuntay da hukuk süreçlerini takip edeceklerini söyledi. Küçükçekmece Atakent Mahallesi Muhtarı Halime Totkanlı da, “Yaklaşık 3 yıldır bu şahısla ilgili şikayetler almaktayım. Kedilere zarar verdiğine dair, kedileri ezdiğine ve darp ettiğine dair şikâyetler almaktayım. Hem hayvanlara şiddet hem kadına şiddet, hakaret var. Bir an önce bu olayın çözülmesini istiyoruz. Gerçekten mahalleli çok huzursuz. Ne gerekiyorsa o yapılması lazım. Sonuçta burada komşuluk ilişkileri de bozuluyor. Bir an önce bunun çözümüne ulaşmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...