Kelebeklerin dünyasını keşfedin

‘’Kelebek Gözlemcisinin Cep Kitabı -Avrupa’nın Kelebekleri’’ rehber kitabı çıktı.

Haberler 15.12.2011 - 07:55

Kelebeklerin dünyasını keşfedin

Dünyada yaklaşık 16.000 kelebk türü yaşıyor. Bu türlerin 400’ü Avrupa’da bulunuyor. Bu rehber kitap Akdeniz’deki adalar dahil olmak üzere Avrupa’yı kapsıyor.

Bu kitapla çevrenizdeki kelebekleri öğrenirken onların davranışları ve dağılımını da anlamaya başlayacaksınız. En sevdiğiniz bölgede bulunan türlerin farkına varmakla hızlı bir şekilde o bölge üzerinde uzman haline gelebilirsiniz, onları ne zaman görebileceğinizi ve yıl boyunca olan değişiklikleri söyleyebilirsiniz.

Kitabın yayın koordinatörü Cavit Bilen, kitap fikrinin şöyle geliştiğini yazıyor:
‘’Katıldığım bir toplantıda Doğa Koruma Merkezi tarafından yayınlanan bir bildiri şunları söylüyordu:
'’de bugüne kadar uzmanlar tarafından tanımlanmış yaklaşık 380 farklı kelebek türü yaşıyor. Bu türlerin %10’u dünya üzerinde Türkiye’den başka hiçbir yerde yaşamıyor. Komşu ülkelere göre çok daha zengin bir kelebek çeşitliliğine sahip olan Türkiye’de ne yazık ki her  on kelebek türünden birinin nesli tehlike altında.' "
Bunun üzerine, çevremizdeki canlılarla ilgili bilgilerimizi arttırabileceğimiz Türkçe yayınların eksikliğini hisseden Cavit Bilen,  böyle bir kitap çıkarmanın önemini farketmiş ve bu konuda önemli bir adım atmış.

Sayfa Yükleniyor...