Kemal Burkay Türkiye’ye döndü

30 yılı aşkın süredir yasaklı olduğu için İsveç'te yaşayan Kürt yazar ve politikacı Kemal Burkay, coşkulu bir kalabalık tarafından karşılandı.

Kemal Burkay Türkiye’ye döndü

Kürt yazar ve siyasetçi Kemal Burkay'ın 30 yılı aşkın sürgün hayatı bitti.


43 yaşında ayrıldığı 'ye 74 yaşında dönen Burkay'ı Atatürk Havalimanı’nda çoşkulu bir kalabalık karşıladı, burada yapılması planlanan basın açıklaması da izdiham nedeniyle gerçekleşemedi.

Mart 1980'de yurtdışına kaçan Kemal Burkay’ı karşılayanlar arasında, kendisini en yakın siyasi oluşum olarak gördüğü HAKPAR üyeleri de vardı.

Burkay’ı, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Geliş Terminalindeki pasaport kontrol noktasında, İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Aydın ile Hak ve Özgürlükler Partisi (HAKPAR) üyeleri karşıladı.

Karşılamaya gelenler arasında Burkay'ın kızı Berivan Kaya ve yeğeni türkücü Seher Dilovan da vardı.

"ÖZGÜRLÜK VE BARIŞIN İNSANI"
Burkay'ın posteri ile Kürtçe ve Türkçe ''Özgürlük ve barışın insanı hoş geldiniz'' yazılı afişi taşıyan gruptakiler, Burkay'ın etrafında çember oluşturarak, havalimanı çıkışında bekleyen aracına kadar eşlik etti.

Bu sırada görüntü almak isteyen basın mensupları ile Burkay'ı karşılayan gruptakiler arasında arbede yaşanırken, havalimanında bekleyen diğer yolcu yakınları da kalabalık nedeniyle ezilme tehlikesi geçirdi.

Karşılama töreni izdihama dönüşünce planlanan basın toplantısı yapılamazken, Burkay, oluşturulan konvoy eşliğinde Taksim'de bir otele geçti.

"AÇILIMA DESTEK İÇİN GELDİM"
Burkay, burada yaptığı basın toplantısında, yoğun ilgiye teşekkür ederek, "Bu ilgi şahsımdan ziyade 30-40 yıldır verdiğim mücadeleyedir. Bugün 31 yıl sonra bir sürgün, gurbette bir kalp kriziyle ölmeden döndü, bu önemli bir şey'' dedi.

Burkay, Kürt sorununun çözümü için diyalog çağrısı yaptı: “Hükümetin başlattığı bir açılım süreci vardı, zaman zaman duraklasa da inanıyorum ki bu süreç tüm engellere rağmen yeniden başlayacak. Ben de buna destek vermek istiyorum. Ülkeye geliş nedenim bu.”

"KALSAYDI UZUN YILLAR YATARDI"
Burkay'ın kızı Berivan Kaya, havaalanındaki bekleyiş sırasında yaptığı açıklamada, bugünleri hayal etmenin çok zor olduğunu kaydederek, babasının döneceğine yönelik umudunun son iki yıldır arttığını söyledi.

Darbelerden sonra çok sayıda insanın cezaevine, bir o kadar insanın da yurt dışına gitmek zorunda kaldığını belirten Kaya, ''Babam mücadelesini özgürce sürdürmek istedi. Burada olsaydı, çok daha zorluklar yaşardı ve uzun yıllar cezaevinde olacaktı. Orada hem teorik hem de pratik anlamda kendini çok geliştirdi'' dedi.

Burkay'ın gelişinin beklendiği anlarda HAKPAR Genel Başkanı Bozyel'den açıklamalar geldi.

Kemal Burkay'ın entelektüel birikimi ve bir ''akil adam'' sıfatıyla, yaşanan sürece katkıda bulunmak istediğini belirten Bozyel, ''Bu süreçte Burkay'a çok ihtiyaç var. Böyle bir süreci doldurmak ve katkı sağlamak açısından Burkay'ı önümüzdeki sürece nefes aldıracak bir şans olarak görüyoruz'' dedi.

Bozyel, Burkay'ın daha önce tehdit aldığı yönündeki soruya karşılık, Kürt sorununun çözümü için çaba sarf etmenin başlı başına bir risk olduğunu kaydederek, şöyle devam etti: ''Bu bugün de böyle, geçmişte de böyleydi. Muhtemeldir ki önümüzdeki süreçte de böyle olacak. Şiddet miadını doldurdu bize göre. Tehdit söylemleriyle gidecek bir yer yok. O bildiği yolda mücadelesini devam ettirecek. Türkiye toplumu gerçek anlamda barışa ulaşana kadar bu mücadelesini sürdürecek.''

Burkay'ın HAKPAR ile bir teması olup olmadığı sorusuna da Bozyel, Burkay ile geçmişe dayanan bir diyalogları olduğunu ve aynı hedef uğruna siyaset yürüttüklerini belirterek, ''Burkay'ı dar anlamda bir partili olarak görmek istemiyoruz. O, Kürtlerin tümünün, Türkiyeli barışçıl demokratik güçlerin tümünün dostudur, onların lideridir'' yanıtını verdi.

Sayfa Yükleniyor...