NTV

Kemal Kılıçdaroğlu: Şero’ya ‘kediler trafoya girmesin’ dedim

Anadolu Ajansı

Türkiye

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu, partisine oy vermemiş bir kişinin ikna edilmesini istedi. Sandıklara sahip çıkma çağrısı da yapan Kılıçdaroğlu, “Genel merkezdeki Şero'ya söyledim, “bütün kediler trafoya girmesin' dedim” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Çankırı Belediye Meydanı'nda düzenlenen mitinginde konuşma yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu, özetle şöyle konuştu:

“Sizin çocuklarınız işsiz kaldığında KPSS sınavına giriyorlar, acaba iş bulabilir miyiz diye? Onların çocukları, o Ankara'da oturan beylerin çocukları, hiçbir sınava girmeden doğrudan devlet memuru oluyorlar. Bu gerçeği bile bile hala Çankırı 'Biz artık uyandık, biz artık harama ortak olmak istemiyoruz, yalana ortak olmak istemiyoruz' diyecek mi?

Vicdanı olan bazıları 'Bu kadar israf olmasaydı vergiye bile gerek kalmazdı' diyor. İsraf haram mı? Hepimiz bunu biliyor muyuz? Peki bu Ankara'daki beylerden bir tanesi israf için kimi gerekçe gösterdi Papa'yı. Bu, Müslüman değil miydi? Papa'yı niye gösteriyor? Sevgili Peygamberimizi niye göstermiyor, nasıl yaşadığını niye anlatmıyor? Bunu anlatmamın nedeni şu, bütün vatandaşlarıma sesleniyorum, gidip sağda solda konuşuyorlar 'Kılıçdaroğlu gelirse şunu yasaklayacak bunu yasaklayacak' diye hiç kimse endişe etmesin Kılıçdaroğlu insan dostudur, Kılıçdaroğlu insanı sever, yüreğinde insan sevgisi vardır.

13 yılda ne yaptıklarını biliyorsunuz, ben onları anlatmayacağım. Ben önümüzdeki 4 yıl içerisinde CHP iktidarında neler yapacağımızı size anlatayım. Refahı tabana yayacağım. Herkes kalkınmadan, büyümeden nasibini alacak, aç ve açıkta insan bırakmayacağım.

Hiçbir ailenin geliri 720 liranın altında olmayacak.' O hanelerde kadıncağıza diyeceğiz ki: Git bankada hesap aç, her ay sana en az 720 lira para bankadaki hesabına yatıracağız. Alacaksın sen de memur, emekli, işçi gibi, çoluk çocuğunun geçimini sağlayacaksın seni kimseye muhtaç etmeyeceğiz.

“Kılıçdaroğlu, gelirse sosyal yardımlar kesilecek" diyorlar. Niye keseyim. Açık ve net söylüyorum, hiçbir sosyal yardımı kesmeyeceğiz. Tam aksine bütün sosyal yardımları en az 2 katına çıkaracağız. 13 yılda 17 milyon yoksul yarattılar. Sözüm söz 4 yılda bu coğrafyada, bu güzel ülkede, benim bayrağımın altında hiçbir aile yoksul olmayacaktır. Yoksulluğu tarihe gömeceğim" dedi.

(Emekliye parayı nereden, kimlerden bulacaksın) diyorlar. Hayatımda duyduğum en ahlak dışı soru. Ya emekliye ne veriyorsun, allah aşkına, verdiğin para nedir 350, 450, 550, bin, bin 250 lira aylık alıyor zaten. 'Ayda 10 bin lira vereceğiz' desek haklılar. O zaman sorarsın 'Nereden bulacaksın' diye. Ayda 10 milyar vermiyoruz. 2 bayramda 2 maaş ikramiye veriyoruz. Hani o 'çerez parası' diyorlar ya, toplasan o çerez paralarını bile geçmez.

Yeni bir propaganda daha başlatıldı. Şunu diyorlar, 'Kılıçdaroğlu verecek ama 2 maaş ikramiyeyi 1 kez verecek ondan sonra kesilecek.' Buna da kesinlikle inanmayın. Bir numaralı kanun, CHP iktidarında emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiye verilmesi yönünde olacak. Her Ramazan Bayramı her Kurban Bayramı'nda vereceğiz, bu kadar açık. Yine şu propagandayı yapıyorlar, 'Kılıçdaroğlu söz verdi ama Bağ-Kur emeklilerine vermeyecek.' Niye vermeyelim Bağ-Kur emeklisi de en düşük emekli aylığı alan esnaf sanatkarlar. Ona da vereceğiz. Bu tür propagandalara inanmayın. Ama bir gruba vermeyeceğiz onu söyleyeyim, milletvekili emeklilerine, kimse kusura bakmasın onlara 1 maaş ikramiye yok.

Diyorlar ki 'çiftçi için mazotu 1.5 lira nasıl yapacaksın.' Sevgili Çankırılılar, onlar yatlara, gemilere mazotu 1 lira 21 kuruştan veriyorlar, incide, pırlantada, yakutta KDV ve ÖTV'yi sıfırladılar. Ben de çiftçinin kullandığı mazottan KDV ve ÖTV'yi sıfırlıyorum o kadar. Aramızdaki fark bu. Öğrenciler, gençler, umudumuz olan gençler, size inanıyorum, size güveniyorum. Hiç endişe etmeyin. İkinci öğrenimde sizin ödediğiniz paralar var, onları kaldıracağım hiç endişe etmeyin. Öğrencilerin 13 yılda yurt sorununu çözmediler, ben söz verdim 13 yıl değil 4 yıl değil 1 yılda öğrencilerin yurt sorununu çözeceğim, 1 yılda yapacağım.

13 yıldır hiçbir şey vermediler, hep alıp götürdüler. Yani tuzu kokuttular. Siz 13 yılda yapamadınız ama ben 4 yılda yapacağım. Sözüm söz, o kaçak saraya bağlanan bütün hortumları keseceğim ve millete vereceğim, hiç kimse endişe etmesin. 7 Haziran'da sandığa gideceksiniz. Sandığa giderken geçen seçimlerde CHP'ye oy vermemiş bir vatandaşımızı daha ikna edeceksiniz, Genel merkezdeki Şero'ya söyledim. Güzel bir kedimiz var, 'sen bütün kedilere haber ver, bütün kediler trafoya girmesin' dedim. Sandıklara sahip çıkacağız.

Adaylarımız 'Hanlar, hamamlar, çiftlikler düşünmüyoruz,, vatandaş kazansın. Her evde huzur, bereket olsun, insanlar mutlu olsun, aç ve açıkta kimse kalmasın, bunun için çalışacağız' diyorlar. O zaman bir kişiyi ikna edeceksiniz, 'gel güzel kardeşim sandığa gideceğiz, gel bu sefer 4 yıl için Kılıçdaroğlu yetki istiyor. 13 yıl verdik bize işsizlik verdiler, 13 yıl verdik yoksulluk, 13 yıl verdik hepsi köşeyi döndüler' diyeceksiniz. 13 yıl değil 4 yıl yetki istiyorum. adam gibi yönetmek için Türkiye'ye çağ atlatmak için."

Güvercin uçuran ve vatandaşlara çiçek veren Kılıçdaroğlu, partisinin Çankırı milletvekili adaylarını tanıttıktan sonra alandan ayrıldı.

ETİKETLER