Keman virtüözü Hilary Hahn geliyor

Dünyaca ünlü keman virtüözü Hilary Hahn, Borusan İstanbul Filarmoni eşliğinde İstanbul Müzik Festivali’nin konuğu oluyor.

17.06.2011 - 13:23

Keman virtüözü Hilary Hahn geliyor

39. İstanbul Müzik Festivali, gerçekleştirdiği kayıtlarla geniş yankılar uyandıran, yorumları Jascha Heifetz ve Isaac Stern' gibi isimlerle karşılaştırılan dünyaca ünlü keman virtüözü Hilary Hahn’ı ağırlıyor.

“Dâhi çocuk” olarak müzik sahnesine adım attığından bu yana, Diapason ve ECHO gibi ödüllerin yanı sıra tam iki defa Grammy ödülünün sahibi Hilary Hahn, Borusan Holding sponsorluğunda 21 Haziran Salı akşamı saat 20.00’de Aya İrini Müzesi’nde bir konser verecek. Mozart’ın 5 No’lu Keman Konçertosu’ndan, Bartok’un Mucizevi Mandarin’inin yanı sıra Ravel’in Bolero’suyla İspanya’ya uzanacak konserde Hillary Hahn’a Sascha Goetzel yönetimindeki İKSV’nin sürekli orkestrası Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşlik edecek.

Derin yorumu, büyüleyici sahne varlığı ve kusursuz performansıyla Hilary Hahn, günümüzün en iyi kemancılarından biri olarak kabul ediliyor. 1979’da Virginia’nın Lexington kentinde doğan Hahn, son on beş yılda gerçekleştirdiği turneler ve kayıt çalışmalarıyla geniş yankı uyandırdı. Avrupa, Asya, Avustralya ile Kuzey ve Güney Amerika’nın en saygın müzik merkezlerinde en iyi orkestralarla çalan Hahn, bu sezon dört kıta tam 56 şehirde verdiği konserlerin tümünde ayakta alkışlandı.

İlk kaydından bu yana geçen on iki yılda Hilary Hahn, 11 albümün yanı sıra 3 DVD ve Oscar’a aday gösterilen bir film müziği kaydı yayımladı. Hahn ilk Grammy ödülünü 2003 tarihli, Brahms ve Stravinsky konçertoları albümüyle aldı. Sanatçının Schönberg ve Sibelius’un keman konçertolarını kaydettiği albümü, Billboard’un Klasik Müzik Listesine

1 numaradan girdi ve 23 hafta listede kaldı. Aynı albüm ona 2009 yılında, “En İyi Orkestralı Solist Yorumu” dalında ikinci Grammy’sini getirdi.

Çağdaş müzik alanında da hayli aktif olan Hahn, 1999’da Amerikalı basçı ve besteci Edgar Meyer’in, 2009’da da Jennifer Higdon’un her ikisi de kendisi için yazılmış ve ona adanmış keman konçertolarının prömiyerleri ve kayıtlarını gerçekleştirdi. Higdon’ın Pulitzer ödüllü konçertosunun Çaykovski Keman Konçertosu ile birlikte yaptığı kaydı 2010 Eylül’ünde Deutsche Grammophon’dan çıktı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...