Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Bafra Meslek Yüksekokulu Tütün Tarımı Teknolojisi son sınıfın öğrenim gören Emine Gül Pekgöz (19), eski bir ayakkabısının tabanını kullanarak kendisi için yün örme çizme tasarladı.

Kendi el emeği olan çizmeyi giydiğinde görenlerin ilgisi ve siparişi üzerine satış amaçlı üretime başlayan Pekgöz, adeta kendi modasını yaratırken, çizmelerin beğeni toplaması üzerine çok sayıda sipariş almaya başladı.

Üretilen çizmelerin bir giyim mağazasında da satışı yapılırken, modeline göre 150-200 TL arasında alıcı bulan çizmelere olan ilgi nedeniyle genç kız, siparişlere yetişemez oldu.

Ailesinin İzmir'de oturduğunu, babasının ise polis memuru olduğunu belirten Pekgöz, ''Eski bir ayakkabım vardı. Onu değerlendirmek istedim. Ortaya böyle bir durum çıktı'' dedi.

Bir ayakkabının alt kısmını kalıp halinde farklı modellere uygulandığını, boğaz kısmını örüp çizme ve bot haline getirdiğini belirten Pekgöz, şunları kaydetti:

''Ördüğüm bu çizmeleri önce kendim giydim. Ayağımda görenler büyük ilgi gösterip nereden aldığımı sordular. Kendim ördüğümü söyleyince sipariş vermeye başladılar. İsteyen çok olunca ben de örmeye devam ettim. Tabi öğrenci olmam nedeniyle para kazanmak da hoşuma gitti.''

Alışveriş için gittiği bir mağaza sahibinin teklifi üzerine mağaza için de üretim yaptığını anlatan Pekgöz, ''Böylece mağazada satışına da başladık'' diye konuştu.

Pekgöz, kişiye özel olarak yapılan örgü çizmeler için 5-6 gün uğraş verdiğini de söyledi.

Söz konusu çizmelerin satışının yapıldığı mağaza sahibi Hamit Genç ise modellere patent almak istediklerini bildirdi.

Bu amaçla hazırlık yaptıklarını anlatan Genç, ''Emine Gül Pekgöz, mağazamıza gelince ayağında gördüm, nereden aldığını sordum. Kendisi yaptığını söyleyince ilgimi çekti. Üniversite öğrencisi genç bir kişinin yaratıcı fikrini değerlendirmek istedim ve satışına başladık. İnsanlar büyük ilgi gösteriyor. El emeği bu çizmelere oldukça talep var. Ayrıca patent almak için hazırlıklarımızı tamamladık. Hukuki sürecin sonucunda patentini de alacağız'' diye konuştu.