Kendi oyuncağınızı üretin!

Çocukların gelişimini destekleyecek oyuncak seçenekleri artmış olsa da, “kendi oyuncağını kendin yap” yöntemi her zaman yanı başınızda.

22.01.2013 - 11:14

Kendi oyuncağınızı üretin!

Piyasada yüzlerce oyuncak var. Öyle ki, bir oyuncak kirliliğinden bile söz edebiliriz. Nitelikli oyuncakları onca niteliksiz oyuncak arasında arayın ki bulasınız. Her ne kadar geçmiş yıllara göre çocukların gelişimini destekleyecek oyuncak seçenekleri artmış olsa da, “kendi oyuncağını kendin yap” yöntemi her zaman yanı başınızda.

Anne ve Çocuk Ev-Okulu (0-3 yaş)

Çocuğunuz için onun gelişimine katkı sağlayacak, üstelik hem onu, hem de sizi yaratıcılığa teşvik edecek “ev yapımı oyuncaklar” üretmeye ne dersiniz?Marsık Kitap tarafından yayımlanan “Anne ve Çocuk Ev-Okulu” isimli kitap okulöncesi için bilişsel ve psikomotor alan etkinliklerinden oluşan iyi bir kaynak... Kitapta bebeğin doğumundan 3 yaşına kadar geçen süre zarfında yapılabilecek pek çok etkinlik önerisi yer alıyor. Kitabın başında Psikometrist Françoise Perocheau tarafından kaleme alınan “0-3 yaş arası çocukların uyanışı” adlı bölümde ilk 3 ay, 4-12 ay, 1-2 yaş ve 2-3 yaş arasında çocukların gelişimlerine ve ihtiyaçlarına dair notlar var. Ardından sıra etkinliklere geliyor. Kitapta kolay temin edilebilecek malzemelerle yapılabilecek pek çok oyuncak, eşya ve süsleme önerisinin yanı sıra çocuklar için şarkılara da yer verilmiş.

Bebeğin İlk Oyuncakları, Banyo Zamanı, Sesli Oyuncaklar, Ev Oyunları, Bahçe Oyunları gibi ana başlıkların altında birçok öneri yapılıyor. Kolayca anlaşılır tarifler çizimler ve fotoğraflarla desteklenmiş. Oyunları oynarken söylenebilecek şarkıların sözlerinin ve notalarının da verildiğini düşünürsek, bu kitabın tam teşekküllü bir eğlence kiti olduğunu söyleyebiliriz.

Bizim Dünyamız

1992 yılında ilk Türk çocuk köyü olan Bolluca Çocukköyü’nün kurulmasıyla hayata geçen Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı, 20. yılını anlamlı bir kitapla kutlanıyor. “Bizim Dünyamız” adını taşıyan kitapta Koruncuk Vakfı çocuklarının yaptığı resimler ve çocukların kaleminden resimlerin hikâyesi yer alıyor. Ressam Nesrin Çalıka ve eğitmen Nilgün Aydagül önderliğinde düzenlenen uzun soluklu bir atölye çalışmasının ürünü olan “Bizim Dünyamız”da yer alan resimler, daha önce bir sergiyle izleyici karşısına çıkmış. Kitabı özel kılan bir diğer özellik ise satışta elde edilecek gelirin tamamının Koruncuk Vakfı'na bağışlanacak olması.Boyut Yayın Grubu tarafından kuşe kağıda, büyük boy ve ciltli olarak basılan “Bizim Dünyamız” adlı kitabın fiyatı 60 TL. Kitap, 0212 274 95 45 numaralı telefondan ya da info@koruncuk.org e-posta adresinden sipariş edilebilir.


Kapadokya’da Çatra Patralar (9+)

Japon yazar Etsuko Shindo, halı dokumayı öğrenmek için 1985 yılında gittiği Kapadokya’dan hayli etkilenmiş. Japonya’da gezi kitaplarıyla da tanınan Shindo, “Kapadokya’da Çatra Patralar” adlı fantastik yanları olan bir çocuk kitabı yazdı. Kitabı
Türkçeye Esin Esen’in çevirisiyle Can Çocuk kazandırdı.

Anlatıcımız ve kahramanımız Kaya, Kapadokya’daki ilk kaya otelin sahipleri Ana ve Ata’nın evlat edinip yetiştirdiği bir çocuktur. Ana ve Ata, İstanbul’dan gezmeye gelip kalmaya karar vermiş ve bir otel açmışlardır. Öykümüz kış mevsiminde geçtiği için, İwatani Yoko adlı bir kadın ressam dışında müşterisi yoktur. Ana’nın kahve falları ünlüdür. O gün Yoko’nun kahve falında dans eden üç küçük insan görür. Ata, sezon kapandığı için kendini İstanbul’a atmanın peşindedir. Ana, ona da bir fal bakar. Ata kısa süre sonra, Kapadokya’da uzun boylu biriyle tanışacaktır. Nitekim son büyük insan kahramanımız Mikko çıkar gelir. Finlandiyalı genç bir arkeolog olan Mikko, neyin peşinde olduğunu tam olarak açıklamaz. Son olarak sahneye Çatra Patralar çıkar.

“Kapadokya’da Çatra Patralar”, yazarın bize tanıdık gelen gözlemleri ve fantastik yanlarıyla çocukların eğlenerek okuyacakları bir kitap. Kitabın önemli bir özelliği de doğal ve kültürel mirasa, bunları korumanın önemine dikkat çekmesi. Bu kitabı okuduktan sonra çocukların hem yakın çevrelerini hem gezmeye gittikleri yerleri başka bir gözle görmeleri sürpriz olmaz.


Bir Dolap Kitap

www.birdolapkitap.com


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...