Kendisi olmasa da görüntüsü olacak

Salman Rüşdi, güvenlik nedeniyle katılamayacağı Hindistan'daki edebiyat festivaline yarın video konferans yoluyla katılacak.

Anadolu Ajansı 23.01.2012 - 13:50

Kendisi olmasa da görüntüsü olacak

Hint asıllı İngiliz yazar Salman Rüşdi'nin, Hindistan'daki edebiyat festivaline video konferans yoluyla katılacağı bildirildi.

Fuarın organizatörlerinden Sanjoy Roy, ''Salman Rüşdi Kitap Fuarına video konferans yoluyla hitap edecek'' dedi.

Bu arada The Hindu gazetesinin bugünkü başyazısında, Rüşdi'nin ''bu utanç verici olay için bir özrü ve Hindistan'ın her yerine herhangi bir zaman diliminde koşulsuz olarak ziyaret güvencesini hakettiği'' belirtildi.

Rüşdi ise, bu tehditlerle ilgili önceki gün Twitter'da "Olayı araştırdım ve bana yalan söylendiğini düşünüyorum. Çok kızgınım." diye yazdı. Yazara göre ölüm tehditlerini, Hindistan'a girişini engellemek için Hindistan polisi uydurmuş.

Başyazıda, Rüşdi'ye karşı bir suikastle ilgili üç kişinin bulunduğuna dair haberlerin herhangi bir dayanaktan yoksun olduğu, bu olayın ülkeyi küçük düşürdüğü kaydedildi.

Salman Rüşdi, Müslüman din adamlarının protestoları ve aldığı tehditler nedeniyle Hindistan'daki edebiyat festivaline katılmaktan vazgeçmişti.

Hindistan'ın önde gelen Müslüman din adamları ve Darululüm ilahiyat okulu Başkanı Mevlana Abdülkasım Numani, Hindistan hükümetinden, Müslümanların duygularına saygı göstererek, ''Şeytan Ayetleri'' kitabının yazarı Rüşdi'nin Caipur Edebiyat Festivali'ne katılmasına izin vermemesini istemişti.

Festivalin organizatörleri, Rüşdi'nin ''istihbarat kaynaklarının, Mumbai yeraltı dünyasından tetikçilerin kendisini ortadan kaldırmak için Caipur yolunda olabileceğine dair bilgi aldığını'', bu nedenle festivale katılmaktan vazgeçtiğini belirttiği açıklamasını okumuştu.

İran'ın dini lideri Ayetullah Ruhullah Humeyni, kitap yüzünden Rüşdi hakkında ölüm fetvası vermişti. Kitap, basıldığı 1988'de ödül kazandıysa da Müslümanlığa hakaret ettiği gerekçesiyle Hindistan'da da yasaklanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...