Kene ısırması sonucu ölümlerde azalma

Sağlık Bakanlığı'nın domuz gribi ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ile ilgili yaptığı açıklamada, kene ısırması sonucu ölümlerde, geçen yılın aynı dönemine göre azalma olduğu görüldü.

23.05.2009 - 23:30

Ülkede tespit edilmiş yeni bir H1N1 vakası bulunmadığını bildirilen Sağlık Bakanlığı açıklamasında, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ile ilgili de rakamlar verildi.

Açıklamada, Ocak-Mayıs 2009 döneminde toplam 89 KKKA vakasının tespit edildiği, 2 kişinin hayatını kaybettiği, geçen yıl aynı dönemde ise toplam 328 vaka ve 17 ölüm gerçekleştiği ifade edildi.

Açıklamada şöyle denildi:

''Bakanlığımızca il sağlık müdürlükleri vasıtasıyla hastalığın görüldüğü bin 200 köyde elbiselere emdirilmek suretiyle kullanılan kene öldürücü ilaçların ücretsiz dağıtımı yapılmıştır. Bu köylerde yaşayan vatandaşlarda Şubat 2009'dan itibaren farkındalığı artırmaya yönelik bilgilendirme çalışmaları planlı ve periyodik olarak sürdürülmektedir.''

Açıklamada, KKKA ile ilgili olarak hastalığın görüldüğü yerlerde, özellikle kırsal kesimde yaşayan vatandaşların kene temasını önlemeye yönelik kişisel tedbirleri almalarının ve günlük kene kontrollerinin yapılmasının büyük önem arz ettiği de belirtildi.

DOMUZ GRİBİ: YENİ VAKA YOK
Açıklamanın domuz gribiyle ilgili olan bölümünde ise, Ülkede tespit edilmiş yeni bir H1N1 vakası bulunmadığını belirtilirken, Domuz Dünya Sağlık Örgütü tarafından 22 Mayıs saat 08.00 itibarıyla domuz gribinin (A/H1N1) 42 ülkede görüldüğü, vaka sayısının 11 bin 168, ölüm sayısının da 86 olarak bildirdiği ifade edildi.

Ülkede tespit edilmiş yeni bir vaka bulunmadığının kaydedildiği açıklamada, dünyadaki gelişmelerin kamuoyu ile düzenli olarak paylaşılmaya devam edileceği belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...