Keneden 2 günde 5 ölüm

Yozgat, Karabük ve Tokat'ta kene tarafından ısırılan 5 kişi kaldırıldıkları hastanelerde yaşamını yitirdi.

Anadolu Ajansı 22.05.2009 - 11:27

Keneden 2 günde 5 ölüm

Geçtiğimiz yıl yaz aylarında birçok ölüme sebebiyet veren keneler bu yıl erken can almaya başladı.

Tokat'ın Zile İlçesine bağlı Aluçözü Köyünde kendisini ısıran keneyi çıkaran Haydar Kul, rahatsızlanınca Zile Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Durumu ağırlaşan 38 yaşındaki hasta, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı şüphesiyle
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevkedildi.

Haydar Kul, burada yapılan müdahalelere rağmen dün yaşamını yitirdi.

Yozgat'ta Aydıncık ilçesine bağlı bir köyde ikamet eden M.Ç'yi 15 gün önce evinin bahçesinde kene ısırdı.

Keneyi vücudundan kendisi çıkaran M.Ç, önceki gün rahatsızlanarak Sorgun Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Burada yapılan ilk müdahaleden sonra Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne getirilen M.Ç, burada dün hayatını kaybetti.

KENEYİ ELİYLE ÇIKARDI
Karabük'ün Eflani ilçesine bağlı Çavuş Köyü'nde yaşayan H.B, baş dönmesi, mide bulantısı, ateş görülmesi ve ağzından kan gelmesi üzerine dün Karabük Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Burada yapılan tetkiklerde KKKA Hastalığı şüphesi görülerek Ankara'ya sevk edilen H.B, müdahaleye rağmen yaşamını yitirdi. H.B'nin 1 hafta önce ailesine ve yakınlarına, hayvanları otlatmaya götürdüğü sırada kendisini ısıran keneyi eliyle çıkardığını, daha sonra ise sürekli midesinin bulandığı ve ateşinin olduğunu söylediği öğrenildi.

GENÇ KIZ KENEYİ ELİYLE ÇIKARDI
Son ölüm haberi yine Yozgat'tan geldi. Yozgat'ın Akdağmadeni ilçesine bağlı bir köyde yaşayan 23 yaşındaki N.K, bir süre önce rahatsızlandı.

Üç gün önce Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edilen N.K, enfeksiyon hastalıkları servisinde bugün yaşamını yitirdi.

AYNI HASTANEDE BİR GÜNDE İKİNCİ ÖLÜM
Tokat'ın Reşadiye ilçesine bağlı Kuzbağı beldesinde yaşayan 71 yaşındaki M.T. de kene ısırdıktan sonra rahatsızlandı.

İki gün önce Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne getirilen M.T, bugün hayatını kaybetti.

TOKAT'TA 25 KENE TÜRÜNDEN 3'Ü VİRÜS TAŞIYOR
TÜBİTAK desteğiyle 2006 yılında başlatılan, öncelikle Kelkit Havzası, uzun vadede de ülkedeki kene türlerinin incelenmesinin hedeflendiği araştırmada Tokat'ta şu ana kadar 25 kene türü belirlendi.

Bu 25 keneden 3'ünün Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı (KKKA) virüsü taşıdığı saptandı.

Birçok bilimadamının bir araya geldiği araştırmada son aşamaya gelindi ve önemli sonuçlara ulaşıldı.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOPÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şaban Tekin, şu bilgileri verdi:

"Tokat ili kene türleri tamamlanmak üzere. Bu çalışmada Tokat ve çevresinde çok sayıda farklı konakçı canlıdan örnekler toplandı. Araştırma grubumuzda bulunan akarologlar tarafından bunların sistematiği yapılıyor ve akaroloji müzemizde saklanıyor. Bu çalışmanın öncelikle Tokat çevresindeki Kelkit Havzası illerinde ve müteakiben uzun vadede tüm Türkiye çapında tamamlanarak Türkiye kene türlerinin çıkartılması hedeflendi.

Şu ana kadar yapılan çalışmalarımızda değişik konak canlılardan alınmış farklı kene türlerinde KKKA hastalığı varlığı belirlendi. Tokat ilinde şu ana kadar 25 kene türünü belirledik. Bu kene türlerinden 3 tanesi virüs taşıyor. Bu kene türlerinin 4 tanesi Tokat için belirlenen yeni tür, 4 tanesi de Türkiye için yeni belirlenen tür."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...