'Kentsel Dönüşüm Yasası 15 gün içinde geçecek'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, Kentsel Dönüşüm Yasası'nın 15 gün içinde Meclis'ten geçeceğini açıkladı. Bayraktar, askeri bölgelerle ilgili ise  'ihtiyaç olmadığı durumlarda bu tür alanların kullanılması söz konusu olmayacak' dedi.

13.04.2012 - 14:10

'Kentsel Dönüşüm Yasası 15 gün içinde geçecek'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul Ticaret Odası'nın meclis toplantısında yaptığı konuşmada TBMM'nin gündeminde bakanlığını ilgilendiren 3 yasa bulunduğunu belirterek, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu'nun 12 maddesinin geçtiğini, 13 maddesinin de önümüzdeki hafta görüşüleceğini söyledi.

Yabancılara gayrimenkul satışını içeren Mütekabiliyet Yasası, Yapı Denetim Kanunu, İmar Kanunu ve Müteahhitlik Kanunu gibi diğer kanunların da peş peşe geleceğine işaret eden Bayraktar, şu bilgileri verdi:

"Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu esas olarak Kentsel Dönüşüm Kanunu. Bu kanun alabildiğine zor bir yol. Türkiye'de son 9 yılda yapılan 5 milyon konutun 4,5 milyonu özel sektör eliyle 500 bini de devlet eliyle üretildi. Bu zaten kentsel dönüşüm. Bunun dışında Türkiye'nin 150-160 noktada kentsel dönüşüm devlet ve belediyeler eliyle yapılıyor. Bunun bir seferberlik anlayışı içinde yasal altyapısını ciddi şekilde düzenleyerek yeni bir anlayışla yola çıkacağız. Yasa bir hafta 15 gün içinde Meclis'ten geçecek. Yasa kentsel dönüşümün vatandaşlar tarafından yapılmasını temin edecek. Bir diğeri mülkiyet hakkından daha önemli olan yaşama hakkını yasanın vitrinine koyduk."

Bayraktar, bir hafta içinde yapı denetim ve ruhsatla ilgili iki yönetmelik yayınladıklarını, kısmi iskan verdiklerini, imar transferinin kanun kapsamında geldiğini kaydetti.

İmar tadili için belediyeye yapılan başvurularda belediyenin 4 ayda sonuçlandırmaması halinde Valilik aracılığıyla başvurunun kendilerine yapılmasını da isteyen Bayraktar, bu tür durumlarda plan tadillerini kendilerinin yapacağını, ayrıca belli büyüklükteki özel proje alanlarında belediyeye sormadan imar planı hazırlayacaklarını ifade etti.

NİTELİKLİ ÇOĞUNLUK YETERLİ
"100 bin metreden büyük alanlarda imar kanunu resen yapabiliriz" diyen Bayraktar; kentsel dönüşüm konusunda 50 daireden 45'inin anlaşıp, 5 dairenin karşı çıkması halinde, bu dairelerin bedelini tespit ettirerek açık artırma ile satışının yapılacağını ve paraların da o kişilerin hesabına resen yatırılacağını dile getirdi. Bayraktar, satılmaması halinde de hazine adına tapusunu yaparak anlaşma yapanlara "biz sizin anlaşmanıza amadeyiz" diyeceklerini söyledi.

Bayraktar, "Bu kanunun en önemli ayaklarından biri. 2-3 kişi projelerin önünü tıkıyordu. Nitelikli çoğunluk anlaştığı zaman anlaşma sağlamayanların elimine edilmesini teminen devlet devreye girecek. Bu kanun kapsamında kentsel dönüşüm alanında kiracı varsa kiracıya kira yardımı yapılacak. Binadaki hak sahiplerine kredi yardımında bulunulacak. Bu tür yapılarda tüm vergilerde muaf olacak" dedi.

Her şehrin kendi özelliğine göre Türkiye çapında yeknesaklığı bozmayacak bir imar, ruhsat ve yönetmelik düzenlemesi getirdiklerini, bunların kendi denetimlerinden geçtikten sonra yayınlanacağını söyleyen Bayraktar, yapılan düzenleme ile belediyelerin ruhsatları 15 gün içinde vermeleri gerektiğini de söyledi.

BANDIRMA, ÇANAKKALE VE TEKİRDAĞ
Kentsel dönüşümü yapacakları Bandırma, Çanakkale, Tekirdağ gibi şehirlerde yeni bir şehir oluşturma düşünceleri bulunduğunu dile getiren Bayraktar, "İstanbul'u kurtarmak için ciddi tedbirler alacağız" dedi. Bayraktar, kentsel dönüşümde imar artışına ilişkin olarak da, şunları söyledi:

"İmar artışı olmadan kentsel dönüşüm olmaz. Gerçekten olmaz. Biz İstanbul'u bu hale getirdik. Bundan sonra kentsel dönüşüm yapmak için de imar artışından başka yol yok. O zaman kucak kucağa yaşayacağız. Küçükçekmece Belediye Başkanı 'Ya 1 milyonluk konut yapacağız. Ya da 1 milyon mezar hazır edelim' dedi. Çok doğru biz söz. Bunu İstanbul'da yapmamız lazım. Bunun şakası yok. Mutlaka yapacağız. Devletin kasasında 100 milyar para yok. Millet bunu kendisi yapacak. Adam öleceğine bakmıyor, nasıl iki tane daire alırım onun hesabını yapıyor."

ASKERİ BÖLGELER
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in yazılı soru önergesine verdiği yanıtta ise askeri bölgelerde kanun tasarısı kapsamındaki uygulamalar çerçevesinde tasarrufta bulunulabilmesinin öngörüldüğünü belirterek, ''Ancak, ihtiyaç olmadığı durumlarda bu tür alanların kullanılması söz konusu olmayacaktır'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...