'Kentsel Dönüşüm'de kredi kolaylığı

Kentsel Dönüşüm için verilen kredi desteğinin ayrıntıları netleşiyor. Noter ücretini ve tapu harçlarını vatandaş ödemeyecek. Güçlendirme kredisine 50, yeniden inşa için ise 100 bin lira kredi sağlanacak. Ayrıca, 100 bin liralık kredi için 25 bin lira faiz desteği alınabilecek.

21.10.2012 - 17:08

'Kentsel Dönüşüm'de kredi kolaylığı

'Kentsel Dönüşüm'de en çok soru işareti barındıran bölüm finansmanın nasıl sağlanacağı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kira ve kredi desteğinin yanısıra yeni bir adım daha attı.

Kentsel Dönüşüm kredilerinde de sözleşme, noter, tapu ve belediye harçları, damga ve veraset intikal vergileriyle döner sermaye gibi ücretler vatandaşın cebinden çıkmayacak.

Konut ve iş yeri yapım kredisinin şartları da belirlendi. Buna göre, güçlendirme kredisi kullanacak vatandaşlar 50 bin, konut ve iş yerini yeniden yapmak isteyenler 100 bin lira kredi çekebilecek.

Bankadan 10 yıllık planlama doğrultusunda, 100 bin lira çekilmesi halinde bakanlıktan yaklaşık 25 bin lira faiz desteği alınacak.

Ayrıca, güçlendirme ve konut yapım kredisinin yüzde 4'ü, iş yeri yapım kredisinin de yüzde 3'ü devlet tarafından karşılanacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yapılan duyuruda, Kentsel Dönüşüm kredisi veren bankalar arasında en düşük faizi verenin tercih edilmesi uyarısı yapıldı.

Kredi için protokol imzalanan bankaların faiz oranları, bakanlığın internet sitesinden duyurulacak.

Bankalardan Kentsel Dönüşüm kredisi almak isteyenlerin başvuruları da bakanlığın belirlediği lisanslı kuruluşlarca incelenerek, onaylanacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...