Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile Stratejik Düşünce Enstitüsü tarafından Mersin'de düzenlenen ''Türkiye'de Kentsel Dönüşüm Projelerinin Sağlıklı Yürütülmesi İçin Yöntem Arayışı'' başlıklı çalıştayın sonuçları belli oldu.

Yeni konutların mahalle konseptiyle planlanarak kültürel dokunun yaşatılması gerektiği vurgulanan raporda; sosyal entegrasyon ve etkileşimi hedef alan mimari yapı ve sosyal planlamanın gerçekleştirilmesinin uygun olacağına işaret edildi.

Raporda, ''Mahalle manavı, kasabı, terzisi, bakkalı, yüncüsü, tuhafiyecisi, berberi gibi her mahallenin olmazsa olmazı donatılar sokak ve meydanlara akıllıca yerleştirilmelidir'' ifadesi kullanıldı.

TERCİHLER DİKKATE ALINMALI
Halkın görüşlerine başvurulması ve tercihlerinin dikkate alınması gerektiği de danlatılan raporda, vatandaşın kendisini en fazla hangi projeye ait hissediyorsa onu seçmesinin sağlanması tavsiyesinde bulunuldu.

Raporda, halk evleri, çamaşırhane, çeşme, ibadethane, düğün ve cenaze gibi toplantıların yapılacağı alanlar, kütüphane, spor ve park alanı, tiyatro, resim, heykel ve müzik atölyeleri, bitki yetiştirme alanları yapılmasının önemine işaret edildi.

Kent bilimci, sosyolog ve psikolog gibi sosyal bilimcilerin kentsel dönüşümün daha sağlıklı yürütülmesine katkı sağlaması gerektiği ifade edilen raporda, sivil toplum kuruluşlarının görüşlerine başvurmak gerektiği de belirtildi.

DOĞRU BİLGİLENDİRME
Kentsel dönüşümde hak sahiplerinin yeterince bilgilendirilmesi gerektiği belirtilen raporda; mahalle sakinlerine doğrudan ve doğru bilgilerle ulaşmanın yollarının bulunarak, bu metotların basın, görüşmeler, tanıtım CD'leri gibi araçlarla çeşitlendirilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Çalıştayın sonuç bildirgesiyle anket ve bilimsel çalışmaların da yer aldığı rapor, Mersin Valiliği başta olmak üzere yerel yönetimler, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve hak sahiplerine gönderilecek.