Kerinçsiz: 60 hakim takip ediliyor

Ergenkon davasında savunmasını sürdüren avukat Kemal Kerinçsiz, son dalgada gerçekleşen gözaltılara tepki gösterdi ve 60'a yakın hakimin takip edildiğini iddia etti.

14.04.2009 - 15:04

Kerinçsiz: 60 hakim takip ediliyor

Ergenekon davasında 9 duruşmadır savunma yapan tukuklu sanık avukat Kemal Kerinçsiz, soruşturmada dün gerçekleşen gözaltıları eleştirdi.

Kerinçsiz şöyle konuştu:

"Profesör alınacak, başkası alınacak. Sıra size gelecek. O zaman mı hukuku hatırlayacaksınız? Bu ülkede herkes mi terörist? Bunun sonu nereye kadar gidecek? Malatya Üniversitesi, İnönü Üniversitesi rektörü terörist. Maalesef Türkiye'de herkes terörist yapılmaya çalışılıyor. Bunun sorumluluğu Yargıtay'dadır, sizdedir. Sizleri tarafsız gördüm ama bağımsız göremedim."

60'a yakın hakimin takip edildiğini, bunun içerisinde belki de Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün'ün de bulunduğunu iddia eden Kemal Kerinçsiz, "Maalesef 10 tane hakimle yargı darbesi yapılabiliyor. Bugün burada uygulanan budur" dedi.

Başkan Köksal Şengün'ün makam aracının değiştirilmesine de tepki gösteren Kerinçsiz, Şengün'ün bu yeni otomobili kabul etmemesi gerektiğini söyledi.

Başkan Köksal Şengün ise ''Savunmanızdan sonra bunu size açıklayacağım. Algılamada yanlışınız var. Düşündüğünüz gibi değil'' diye yanıt verdi.

İddianamenin tamamen gizli tanıklara dayandırıldığını, gizi tanıkların tamamına yakın kısmının birtakım radikal örgütlere mensup olup cezalar alan kişiler olduğunu ileri süren Kerinçsiz, bir kişinin ya normal tanık olarak ya da sahip olduğu bilgilere göre gizli tanık olarak dinlenmesi gerektiğini belirtti. Kerinçsiz, savcıların Osman Yıldırım'ı hem gizli, hem de normal tanık olarak dinlettiğini, bunun hukuka aykırı olduğunu vurguladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...