Solunum yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü Özel 29 Mayıs Hastanesi'nde yaşamını yitiren Türk Halk Müziği sanatçısı Abdurrahman Kızılay için Kocatepe Camisi'nde öğle namazının ardından cenaze namazı kılınacak. Kızılay'ın cenazesi, Ankara'da defnedilecek.

Asıl adı Abdurrahman Ömer İbrahim olan Türk Halk Müziği sanatçısı Kızılay, 1 Temmuz 1938'de Kerkük'te doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kerkük'te tamamlayan Kızılay, müzik eğitimi için Ankara'ya geldi. Devlet Konservatuvarında müzik eğitimi alan Kerküklü Kızılay, 1974'te Türk vatandaşlığına kabul edildi.

KIZILAYDA GÖNÜLLÜ OLARAK ÇALIŞTIĞI İÇİN...
Uzun yıllar Kerkük Kızılayında gönüllü olarak çalıştığı için sanatçıya Kızılay soyadı önerilmiş, kendisi de bu soyadını kabul etmişti.

UD VİRTÜÖZÜYDÜ
Ud virtüözü de olan Kızılay'ın önemli türküleri arasında ''Altın Hızma'', ''Esmerim Güzel Esmerim'' , ''Güler Oynarım'', ''Yazmalı Gelin Yazmalı'', ''Evlerinin Önü Boyalı Direk'', ''Hergün Akşam Olur'', ''Altın Tabakta Bal Var'', ''Dağlar Başın Alaydım'', ''Baba Bugün Dağlar Yeşil Boyandı'', ''Aynaya Baktım Saç Beyaz Olmuş'' adlı eserler yer alıyor.

Avrupa'daki birçok ülke ile ABD'de de çeşitli konserler veren Kızılay, son olarak Türkmeneli Televizyonu'nda ''Dost Bağının Bülbülleri'' adlı programı hazırlıyordu.