Ankara Valisi'nden "okul saatlerine gün ışığı ayarına" değerlendirme

MEB'in okul saatlerine "gün ışığı" ayarına yönelik kararını NTV canlı yayınında değerlendiren Ankara Valisi Topaca, "Kesin çözüm tekli eğitim" dedi. Topaca, okul servislerine yönelik denetimlerin de süreceğini belirtti ve "Hata yapan sonucuna katlanacak" diye konuştu.

ntv.com.tr 14.09.2017 - 14:35 | Son Güncelleme : 14.09.2017 - 14:36

Ankara Valisi'nden "okul saatlerine gün ışığı ayarına" değerlendirme

Kış saati uygulamasının kaldırılmasıyla öğrencilerin gün aydınlanmadan yola çıkması geçen yıl tepkilere neden olmuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı da konuyla ilgili bir genelge yayınlayarak illerdeki okul başlama saatlerinin güneşin doğuş-batış saatlerine göre ayarlanmasını istedi.

Ankara Valisi Ercan Topaca, bakanlığın kararını NTV canlı yayınında değerlendirdi.

Konuyla ilgili geçen yıldan bu yana çalışma yapıldığını söyleyen Topaca, kesin çözümün yapılacak yeni yatırımlarla tekli eğitime geçmek olduğunu dile getirdi.

Topaca, şu ifadeleri kullandı:

"Bu konu kış aylarında ciddi bir sorun olarak önümüze geliyor. Akşam çıkışlarının da havanın erken kararmasından dolayı sorun oluyor. Geçen yıl bir çalışma yaptık. Gün doğmadan hava aydınlanmadan çocukların yola çıkması doğru değil. Sabah ileri çekmeye çalışıyoruz. Kışın havanın saat 16.30 civarında karardığı bir ortamda akşam çocukların eve dönüşü çiftli eğitim yapan okullarda 19-19.30'u bulabiliyor. Dengeyi biz Ankara'nın iklim şartlarına göre kuracağız. kesin çözüm yeni yatırımlarla tekli eğitime geçmek. Yeni yapılacak okullar hizmete girdiğinde böyle bir sorun kalmayacak. Sabah veya akşam hava karanlıkken çocuklarımızı yolda görmek istemiyoruz."

"HATA YAPAN SONUCUNA KATLANACAK"

Topaca, okul servislerine yönelik denetimlere de değindi. "Servislerde eğitim hayatının bir parçası haline geldi. Yaşanan olumsuzlukların devam etmemesi için tedbirlerimizi alıyoruz" diyen Topaca, şunları kaydetti:

"Çocukların sağlıklı ve güvenli şekilde okullara ulaşması için denetimleri yapıyoruz. Servislerin hepsini günlük denetlemek mümkün değil. Meslek odalarıyla toplantılar yaptık. Yolda seyir halindeyken trafik kurallarına uyacaklar. Çocuklara yaş durumuna göre emniyet kemerlerini taktıracaklar.

Güvenlik önlemleri alınacak. Polisimiz de servisleri durdurmak suretiyle hızlı bir denetime tabi tutacak. Belki diğer araçlara gösterdiğimiz toleransı servisçilere göstermeyeceğiz. Yapacakları her hatanın karşılığı olacak. İşimiz servisçilerin işini zorlaştırmak değil. Bu işin bir yönetmeliği var ayrıntılı bir şekilde düzenlenmiş. Yönetmelik dışı bir şey istemiyoruz.

Onlar kurallara uysun, biz kuralların takipçisiyiz. Çocuklar bir müşteri değil. Devlet çocukları servis şoförlerine emanet ediyor. O emaneti sağ sağlim okullara götürecek tedbiri almaktan sorumludur. Biz bu işin takipçisiyiz. Hata yapan sonucuna katlanacak."

Sayfa Yükleniyor...