KESK eylemine polis engeli

Zorunlu eğitim yasa teklifi Başkent’te protesto edildi. Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen eylemcilere polisin ilk müdahalesi Ankara girişinde başladı, Tandoğan ve Kızılay'da devam etti. İzmir'de ise Ankara'daki eyleme katılmak üzere toplanan gruba polisin coplu müdahalesi vardı.

28.03.2012 - 09:53

KESK eylemine polis engeli

Ankara'da 2 gün boyunca eylem yapmak isteyen Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) üyelerine valilik izin vermedi.

20 sivil toplum örgütünün destek verdiği eylem için Tandoğan Meydanı’nda toplanan gruba polis müdahale etti.

Kızılay’daki grupla bir araya gelmek üzere harekete geçen Tandoğan’daki eylemcilere polis, basınçlı su ve gazla müdahale etti.

İSA GÖK’TEN ŞAHİN’E TELEFON
Tandoğan'da bu görüntüler yaşanırken yaklaşık 3 bin kişilik başka bir grubun önü Kızılay’da kesildi. Eylemcilere destek vermek için bölgede bulunan CHP Milletvekili İsa Gök, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’i arayarak yaşanan olaylarla ilgili bilgi verdi.

BASIN AÇIKLAMASINA İZİN YOK
Protestocuların yasa teklifinin görüşüldüğü Meclis önüde basın açıklaması yapmasına ise izin verilmedi.

OTURMA EYLEMİ
KESK üyeleri, Güvenpark'a gitme istekleri de geri çevrilince, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’nı trafiğe kapattı ve oturma eylemi başlattı.

ANKARA'YA GİRİŞE İZİN VERİLMEDİ
Polisin ilk müdahalesi ise KESK üyelerinin Ankara'ya girişi sırasında yaşandı. Eylemciler polis barikatıyla karşılaştı.

Memurların bir kısmı henüz illerinden çıkarken engellenirken bir kısmına da Ankara polisi müdahale etti. Ankara Valiliği başlangıçta eylemin engelleneceğini açıklasa da gerginliğin tırmanmasının ardından bazı otobüslerin başkente girmelerine izin verildi.

Polis, yurttaşları Ankara'ya taşıyacak otobüsleri, evraklarının eksik olduğu gerekçesiyle trafik otoparkına çekti. Bunun üzerine, Cumhuriyet Bulvarını araç trafiğine kapatarak yürüyüşe başlayanların önünü çevik kuvvet polisleri ve TOMA araçları kesti. Yürüyüşü engellemek isteyen polis sendika ve sivil toplum kuruluşu üyelerine copla müdahale etti.

Yaşanan arbedenin ardından durdurulan grup, yaklaşık 1 saat boyunca Fevzi Paşa Bulvarı'nı araç trafiğine kapattı. Gruptakiler, müdahaleye "Faşizme karşı omuz omuza", "Baskılar bizi yıldıramaz" ve "Direne direne kazanacağız" sloganları atarak tepki gösterdi.

DESTEĞE GELENLERE GAZ
İzmir Konak Meydanı'nda toplanıp Karşıyaka'dan vapurlarla gelenlerle buluşmak isteyen KESK üyesi yaklaşık 300 kişiye de polis izin vermedi. Çıkan arbede de polis TOMA araçlarından grubun üzerine su, biber gazı ve boyalı su sıktı.

KESK: KABUL EDİLEMEZ
KESK Merkez Yürütme Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada da, bugün ve yarın yapılması planlanan kitlesel basın açıklamasının, ''engellenmek istendiği'' belirtti.

''Ankara Valiliği'nden eylemin yapılmasına izin verilmeyeceğine dair açıklamanın ardından İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 69648 sayısıyla illere gönderdiği genelgeyle arkadaşlarımızın otobüslerinin illerden yola çıkışı engellenmektedir'' ifadeleri kullanılan açıklamada, ''bu tutumun, temel hak ve özgürlüklere aykırı olduğu'' savunuldu.

''Bakanlığın bu tutumunun kabul edilemeyeceği'' belirtilen açıklamada, ''İçişleri Bakanlığı'nın bu hukuksuz tutumundan bir an önce vazgeçmesi gerekmektedir'' ifadesine yer verildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...