İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kürt açılımı kapsamında KESK Genel Başkanı Sami Evren'i, Konfederasyon Genel Merkezinde ziyaret etti.

Bakanlık Müsteşarı Osman Güneş'in de katıldığı ve yaklaşık 50 dakika süren görüşmenin ardından açıklama yapan Bakan Atalay, şunları kaydetti: “Sağ olsunlar, açık bir yürekle bize destek verdiklerini ifade ettiler. Onlar da çok memnun oldu. KESK, kamu sendikaları içerisinde önemlilerinden birisi ve toplumsal sorunlara da kafa yoran bir kuruluş. Bu açıdan katkılarını biz önemli görüyoruz.''

EVREN: ÇÖZÜM DEMOKRASİDE
KESK Genel Başkanı Sami Evren ise Bakan Atalay'ın koordinatörlüğünde değişik kesimlerle yürütülen görüşmeleri çok önemsediklerini söyledi.

Hükümetin, sorunun çözümü için irade göstermesini anlamlı bulduklarını ifade eden Evren, şunları kaydetti: ''Sadece belirli kesimlerin değil, ayrımsız aydın, sanatçı, yazar ve sendika farklı görüşteki bütün insanların bu sürece katkı sunması çok önemli. Karşı düşünse bile farklı düşünse bile bu konuda sorunun toplumsallığını kabul ederek, siyasallığını kabul ederek kendini ifade etmesini demokrasinin gereği olarak sayıyoruz.''

Gelinen noktada, artık geriye dönüş olmayacağını ifade eden Evren, ''Artık düğmeye basılmıştır, çözüm demokrasidedir'' dedi.

‘GENEL AF KAÇINILMAZ’
Evren, eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik yeni bir Anayasa yapılması gerektiğini de savundu.

Siyasi iradenin ''ana dilde eğitim hakkı'' konusunda çalışma yapmasını isteyen Evren, ''Bu toplumsal sorunun sonucunda 40 bin insanımızı kaybetmişsek, barış anneleri, şehit annelerini bu toplum üretmişse bu acının sona ermesi gerekiyor. Ancak bu acıları tamamen ortadan kaldırabilmemiz için bir genel af artık kaçınılmazdır'' diye konuştu.

‘PROVOKASYONA GELİNMEMELİ’
Evren, demokratik açılım sürecinde, provokasyona gelinmemesi ve süreci sabote edecek açıklamaların yapılmaması gerektiğini de belirterek, tüm siyasi partilerin sürece ilişkin öneride bulunmalarını da istedi.

KESK Genel Başkanı Evren, konfederasyon tarafından hazırlanan ''Kürt Sorununa Çözüm Önerileri'' başlıklı bir dosyayı Atalay'a sundu.
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, ''Bölgenin feodal yapısı ve ekonomik sorunlarıyla ilgili açılımlar gerçekleşmediği sürece, gerçekleştirilmek istenen açılımının terör örgütü ve Türkiye'nin bölünmesi için çalışan kötü niyetlilerin malzemesi olacağı endişesini taşıyoruz'' dedi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Akyıldız'ı, Konfederasyon Genel Merkezi'nde ziyaret etti.

Bakanlık Müsteşarı Osman Güneş'in de katıldığı ve yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından açıklama yapan Bakan Atalay, Akyıldız ve beraberindekilere, ''demokratik açılım'' süreciyle ilgili yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi sunduklarını söyledi.

Sendika yöneticilerine teşekkür eden Atalay, çalışmaların geniş katılım ve mutabakat zemininde yürütülmesine özen gösterdiğini, çabalarının bu yönde olduğunu ifade ederek, görüşlerini aldığı sendika yöneticileriyle ilerleyen zamanda yine görüşmeler yapılabileceğini kaydetti.

Atalay, ''Çalışmaları kendilerine anlattım. Çalışmalardaki hassasiyetlerimizi paylaştım'' dedi.

Kamu-Sen Genel Başkanı Akyıldız da Bakan Atalay'ın ziyaretini ''çok anlamlı'' bulduklarını belirtti.

Türkiye'de yıllardır on binlerce insanın canına ve kanına mal olan bir terör sorunu bulunduğunu ifade eden Akyıldız, herkesin terörün bitmesini, akan kanın durmasını, dostça, kardeşçe, mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmeyi arzu ettiğini vurguladı.

Sorunlara doğru teşhis konulursa çözümün de bulunacağına işaret eden Akyıldız, eksik ve yanlış teşhisin sorunları çözmekten çok daha büyük sorunların doğmasına neden olabileceğine dikkati çekti.

''BÜTÜNCÜL ŞEKİLDE ELE ALMALIYIZ''
Akyıldız, sorunun ekonomik, siyasi, hukuki ve sosyal boyutları olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Bu nedenle sorunu tüm yönleriyle, bütüncül şekilde ele almak zorundayız. Bizler bugün bu bölgelerimizde yaşayan vatandaşlarımızın çağdaş eğitim imkanlarından faydalanmasını sağlamayı konuşmalıyız. Bu bölgelere nasıl okul yapacağımızı, nasıl hastane yapacağımızı, buralara öğretmen, doktor ve memurlarımızın neden gitmek istemediğini konuşmalıyız.

Devlet ile milleti bir araya getirecek ve kaynaştıracak tek unsun memurdur, kamu hizmetlerinin eksiksiz sunumudur. Devletin şefkatli ellerinin bölge halkına uzanması için yatırımların artması şarttır. Bu nedenle bölgedeki kamu çalışanlarının sorunlarını, kamu hizmetlerinde yaşanan aksaklıkları çözmek zorundayız. Bu bölgelerdeki vatandaşlarıma nasıl yeterli sağlık hizmeti sunacağımızı tartışmalıyız. Buralardaki işsizliğe, yoksulluğa, açlığa, ihmale çözüm aramalıyız. Etkin temelli yaklaşımlar kimseye insanca bir hayat garantisi sağlamıyor. Bölge insanımızın sorunu açlık, işsizlik, eğitimsizlik, doktorsuzluktur. Bu nedenle bölge halkının gerçek sorunlarına yönelmek zorunluluğu vardır. Bölge halkının sorunlarını çözmeye yönelik bir uygulama olmadığı sürece, hiçbir girişimin barışa, kardeşliğe, insanca yaşamaya, hizmet edeceği kanaatinde değiliz.''

Akyıldız, ''bölgenin feodal yapısı ve ekonomik sorunlarıyla ilgili açılımlar gerçekleşmediği sürece, mevcut durum ve gerçekleştirilmek istenen açılımının terör örgütü ve Türkiye'nin bölünmesi için çalışan kötü niyetlilerin malzemesi olacağı endişesini taşıdıklarını'' dile getirdi.

Bircan Akyıldız, Türkiye Kamu-Sen olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin ''tek devlet, tek vatan, tek bayrak ve tek dil'' temelinde 72 milyon nüfusu ile bir bütün olarak ilelebet payidar kalacağına inançlarının tam olduğunu vurguladı.