KESK Genel Başkanı'na terör hapsi

KESK yönetici ve üyelerinin yargılandığı davada, Genel Başkan Özgen'in de aralarında bulunduğu 25 sanığa 6 yıl hapis cezası verildi.

Anadolu Ajansı 28.11.2011 - 18:58

KESK Genel Başkanı'na terör hapsi

Aralarında KESK Genel Başkanı Lami Özgen'in de bulunduğu 25 sanık hakkında, 'terör örgütüne üye olmak' suçundan 6 yıl 3'er ay hapis cezası verildi.

İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 'temyiz yolları açık olmak üzere' dediği karara, mahkeme Başkanı Tosunoğlu'nun, 'isnat edilen suçun örgüt üyeliği suçunu doğuracak büyüklükte olmadığı görüşüyle tüm sanıkların beraatı yönünde' muhalefet ettiği öğrenildi.

Mahkeme heyeti, sanıklar Selçuk Haspolat, Faysal Ceylan, Murat Meriç, Abdurrahim Daşdemir, Kemal Karakoyun ve Yüksel Mutlu'nun delil yetersizliğinden beraatına karar verdi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca 28 Mayıs 2009'da bazı KESK yönetici ve üyelerine yönelik operasyon başlatılmış, ardından dava açılmıştı.

İddianamede, terör örgütü PKK'nın amaçlarına uygun faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin ülke düzeyinde aynı çizgide eylem ve faaliyetlerde bulunması için koordinasyonun KCK/TM tarafından sağlandığı belirtilmiş, sanıkların da KCK/TM koordinesinde Demokratik Emek Konfederasyonu (KCK/TM-DEK) içinde örgütlendiği ileri sürülmüştü.

Toplam 31 sanığın terör örgütüne üye olma suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...