NTV

'Keşke Özal'dan saç örneği alsaydım'

Türkiye

Özal'ın hayatını kaybettiği gün GATA'da nöbetçi doktor olan Tabip Binbaşı Sarsılmaz, DDK'nın raporunu NTV'ye değerlendirdi. Özal'ın otopsi yapılmadan defnedilmesinin 'şüphe' oluşturduğunu kaydeden Sarsılmaz, "Keşke Cumhurbaşkanımız'dan bir saç örneği alsaydım" diye konuştu.

Türkiye'nin 8'inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüyle ilgili dosya 19 yıl sonra aralandı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün talimatıyla harekete geçen Devlet Denetleme Kurulu (DDK) Özal'ın ölümüyle ilgili raporunu tamamladı.

Hazırlanan 626 sayfalık raporda Özal'ın ölümünün 'şüpheli' olduğu belirtildi.

Özal'ın mezarının açılarak 'otopsi' yapılması gerektiği belirtilen raporun yayınlanmasının ardından ölüm günü neler yaşandığı da merak konusu oldu.

Özal'ın hayatını kaybettiği gün GATA'da nöbetçi subay olarak bulunan emekli Tabip Binbaşı Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz, NTV gece Bülteni'nde Ahmet Arpat'ın sorularını yanıtladı.

DDK'nın da raporun hazırlama aşamasında görüşüne başvurduğu Sarsılmaz, Özal'ın otopsi yapılmadan gömüldüğünü hatırlattı.

Bu durumun Özal'ın ölümüyle ilgili 'şüphe' yarattığını dile getiren Sarsılmaz, "Keşke Cumhurbaşkanımız'dan bir saç örneği alsaydım, basiretimizin bağlanmasıyla özetliyorum ben bunu." diye konuştu.

Sarsılmaz Özal'ın öldüğü geceyi ise şöyle anlattı:

"O gün normal bir şekilde, 'check-up' için gelecekti. Ona göre hazırlık yapmıştık. Ancak geleceği bildirilen saatten 2 saat sonra 'Özal'ın fenalaştığına' yönelik bir telefon aldık. Ardından Cumhurbaşkanı'nı taşıyan aracın GATA'ya değil de Hacettepe Hastanesi'ne gittiği bildirildi. Bu bize bir yön değiştirme hareketi gibi geldi.

Özal'ın, gerçirdiği gerçirdiği bypass ameliyatı sonrası, tüm tetkikleri GATA'da yapılmıştı. GATA'da bulunması istenen bir durumdu. Kaldı ki bize 'check-up' için geleceği bildirilmişti. Biz bunun için hazırlık yapmamıza rağmen, hazırlıklı olmayan başka bir yere götürüldü. Bunlar tabii ki şüphe uyandırdı."

'CENAZESİNİ İNCELEDİM'
Özal'ın cenazesini inceleme fırsatı bulduğunu aktaran Sarsılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: "Cenaze bizim yanımıza geldiği zaman, içimdeki şüpheler nedeniyle anatomist olarak inceleme yaptım. Herhangi bir darbe ve darp olup olmadığını inceledim ancak, bu yönde bir bulguya rastlamadım.

Ancak bu durum beni şüphelerimden uzaklaştıramadı. Cumhurbaşkanı'nın cenazesinin otopsi yapılmadan kaldırılması bu şüphelerin 19 yıldan bu yana sürmesine neden oldu."