KESK'te taciz iddiası istifa getirdi

KESK Genel Başkanı Sami Evren ve sendika yöneticisi Abdullah Gölpunar, genel sektereterin sendikada çalışan bir kadını taciz ettiği iddialarının ardından istifa etti.

29.11.2010 - 16:45

KESK'te taciz iddiası istifa getirdi

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nda (KESK) bir süredir devam eden ''taciz'' iddiaları ve ardından yaşanan gelişmeler Genel Başkan Sami Evren ve Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Abdullah Gölpunar'ın istifasıyla sonuçlandı.

Bir süre önce sendikanın Genel Sekreteri Emirali Şimşek, sendikada çalışan genç bir kadına tacizle suçlanmıştı.

İddialar üzerine KESK'te bugün yapılan MYK'da Genel Sekreter'in istifasını isteyen Genel Başkan Sami Evren ve Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Abdullah Gölpunar, bu konuda herhangi bir sonuç alamayınca istifa kararı aldı.

Sami Evren, istifasının gerekçesini şu şekilde açıkladı:

''Bir süredir kamuoyunda 'KESK'te taciz' başlığı altında dile getirilen iddialar KESK'in uğrunda mücadele ettiği değerlerle asla bağdaşmayacak bir durum yaratmaktadır. KESK'in yarattığı ve sahiplendiği değerler bütün içinde bu tip iddialar karşısında kadının beyanını esas alan çözümler üretilmesi hem kadın mücadelelerinin birikiminin hem de KESK'in kongre kararlarının gereğidir.

Bu iddialar KESK MYK'sına ulaştığı günden bu yana sorunun, kadın mücadelesinin birikimleri ve KESK'in kararları doğrultusunda çözülmesi için çaba sarf ettik. Taciz iddiasının muhatabı olan KESK genel sekreterinin istifasını da içeren önerimiz KESK MYK'sında karşılık bulmadı ve MYK'nın geri kalan kısmı tarafından reddedildi.

MYK içinde karşılaştığımız bu direnç nedeniyle KESK'e ve mücadele değerlerimize yakışan bir çözüm üretemedik. Bu çözümsüzlük KESK'in yani Türkiye'de toplumsal muhalefetin en önemli bileşenlerinden birinin Türkiye'nin geçtiği bu kritik aşamada hareketsiz kalmasına neden oldu.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...