KESK'ten emniyete yalanlama!

İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Altınok'un, Taksim'de maskeli kişileri aralarına almakla ve olaylara neden olmakla suçladığı STK'lardan KESK'in Başkanı Sami Evren, bu iddiaya Canlı Gaste'de yanıt verdi.

06.10.2009 - 23:56

İstanbul'da IMF-Dünya Bankası toplantıları ve gerçekleştirilen protestolar, günün en sıcak gelişmesiydi.

Gün boyu yapılan yayınlara son nokta Canlı Gaste'de konuldu. Önce Taksim'deki polis ekiplerinin başında bulunan İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Altınok konuştu. Altınok, olaylardan, maskeli kişileri aralarına alan STK'ları sorumlu tuttu. Bu iddia yine Canlı Gaste'de yanıtlandı.

KESK Başkanı Sami Evren, 'İddia edildiği gibi emniyet ile sizin maskeli kişiler üzerinden bir anlaşma var mıydı? Sızma oldu mu olduysa nasıl gerçekleşti? sorusuna yanıt verdi; açıklamalarda bulundu:

"Tamamen yanlış bir bilgi. Eylemler öncesinde valilik bir genelge yayınladı. Bu doğrultuda bizim tarafımızdan da basın açıklaması yapılacak noktalar kamuoyuna duyruldu. 4 Örgüt olarak, Taksim Metrosu önünde basın açıklaması yapmaya gittik ve bunu emniyette biliyordu.

Saat 11'e yaklaşırken, onlarla da görüştük ve açıklamayı yapıp dağılacağımız ifade ettik. Kendileri de sorun olmadığını söylediler.

Ben 11.20 gibi açıklamayı okudum ve son cümleyi bitirdikten sonra bize doğru gaz atıldı. Ani şekilde atıldı. Basın açıklamasına gelen insanlara dağılma süresi bile verilmedi. Aramızda maskeli insanlar da yoktu.

Çağrımıza katılan siyasi partiler, örgütler yani herkes 1 Ekim'deki protestolarda da yer aldı. Orada hiçbir engelle karşılaşmadık. 1 haftadır eylemler yapılıyor ve hiçbirine müdahale edilmedi. Aynı örgütler aynı gruplar vardı ama...

Bugün yaşananların nedenini anlamak mümkün değil. Basın açıklaması yapıyoruz ve sona gelindiği de duyurulmuş. Emniyet'ten dağılın uyarısı da yapılmadı ve...

Saldırganlar aramıza karıştı iddiasına gelince; belirttiğim gibi aramızda maskeli kişiler yoktu. Dünyanın her yerinde bu tür gösterilerde, bankalar ve benzeri yerler hedef alınır. Basın açıklamasına katılan insanların böyle bir konumda olmadıkları açıktır.

Esas olan, basın açıkalmasına gelen insanların bu kadar yoğun gaza maruz kalması, normal vatandaşların dayak yemesii, sivillerin basın açıklamasına katılanları saldırmasıdır ve bunları anlamak mümkün değildir. Konuyla ilgili yarın bir açıklama yapacağız.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...