Kevin McCarthy hayatını kaybetti

'Invasion of the Body Snatchers' filmiyle ünlenen ve Flamingo Yolu dizisiyle de hatırlanan Kevin McCarthy 96 yaşında hayatını kaybetti.

Haberler 13.09.2010 - 12:02

Kevin McCarthy hayatını kaybetti

ABD'li sahne ve sinema sanatçısı Kevin McCarthy öldü. McCarthy'nin tedavi gördüğü, Cape Cod Hastanesi sözcüsü Dave Riley, 96 yaşındaki sanatçının öldüğünü belirtti ancak ölüm nedeni hakkında bilgi vermedi.

Pek çok sahne, televizyon ve film yapımında rol alan McCarthy, 1951 yılında çevirdiği, yazar Arthur Miller'ın 'Satıcının Ölümü' adlı eserinin film versiyonunda canlandırdığı Biff Loman karakteriyle en iyi yardımcı oyuncu Oscar ödülüne aday gösterilmişti.

Sanat hayatına 1938 yılında rol aldığı Broadway'de sahnelenen, ''Abe Lincoln in Illinois/ Abraham Lincoln Illinois'te' ile giren McCarthy en çok, küçük bir kasabayı uzaylıların istilasından kurtarmak için boş yere çabalayan bir kasaba doktorunu canlandırdığı, 1956 yapımı 'Invasion of the Body Snatchers' adlı düşük bütçeli bilim kurgu filmle tanındı.

Amerikan Film Enstitüsü tarafından 2008 yılında tüm zamanların en iyi 10 bilim kurgu filminden biri olarak seçilen film, ABD Kongre Kütüphanesi Ulusal Film Kayıt Defteri'ne girme başarısını da gösterdi.

Don Siegel'ın yönetmenliğini yaptığı, pekçok uzman tarafından, "kendi döneminin komünizmle mücadele korkularının bir metaforu" olarak değerlendirilen filmde, McCarthy'nin, panik içinde, trafikte seyreden araçların içine daldığı ve ''Onlar insan değil'', ''Sıra sizde'' diye bağırarak insanları uyarmaya çalıştığı sahne sinemaseverlerin hafızasında en çok yer eden unutulmaz sahneler arasında yerini aldı.

McCarthy ayrıca 1980'li yıllarda 'de gösterime giren Flamingo Yolu dizisinde canlandırdığı Claude Weldon karakteriyle de tanınıyordu.

Sayfa Yükleniyor...