Karayolları Genel Müdürlüğü, otoyol ve köprülerde Otomatik Geçiş Sistemi’ni(OGS) teşvik etmek amacıyla, Kartlı Geçiş Sistemi’nde(KGS) uygulanan yüzde 20’lik indirimi kaldırmaya hazırlanıyor.

İlişkili Haberler


Kararın gerekçesi olarak KGS gişelerinden geçişlerde OGS’li gişelere göre daha fazla zaman kaybı olması gösteriliyor. Uygulamanın önümüzdeki hafta başlatılması planlanıyor.

Konuyla ilgili ntvmsnbc’ye konuşan Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı Avukat Ali Er, kararın herkesi OGS’ye zorlaması nedeniyle Serbest Piyasa Ekonomisi ile bağdaşmadığını belirterek konuyu yargıya götüreceklerini söyledi.

OGS cihazları için 50 TL ücret ödendiğini ve bu cihazların kısa sürede bozularak tüketicileri mağdur ettiğini belirten Er, “Vatandaşlar cihazın bozulduğunun farkına varmıyor ve gişelerden kaçak geçiş yapmış duruma düşerek, cezalı ödeme yapmak zorunda kalıyor” dedi.

Er, KGS’lerde yüzde 20 indirimin kaldırılmasıyla ilgili olarak şunları söyledi:
"OGS cihazları için bankalara 50 TL üzerinde ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bu cihazlar kısa sürede bozulduğu için elinizde kalıyor. O anlamda herkesi OGS’ye zorlamak serbest piyasa ekonomisi ile bağdaşmaz. KGS’deki yüzde 20 indirimin kaldırılması kabul edilebilir değil eminim bu yargıya taşınırsa yargı bu kararı iptal edecektir. Biz de dernek olarak bu konuyu yargıya götüreceğiz.

Bu cihazlar satın aldıktan kısa süre sonra bozuluyor. Vatandaşlar araçlarına taktıkları OGS cihazının bozulduğunun farkına varmıyor ve gişelerden kaçak geçiş yapmış durumuna düşüyor. Bu konuda şikayetler alıyoruz.

Diğer taraftan bütün sanayi ürünleri için garanti belgesi ve garanti süresi varken bu cihazların garanti belgesi yok. Bizzat kendim garanti belgesi düzenlenmediği için iki kez sorun yaşadım. OGS cihazı da elektronik bir cihaz ve sanayii ürünüdür. Bu cihazlarında en az 2 yıl garanti belgesi olması şartı var. Bu sorunlarla karşılaşan vatandaşların Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurmaları gerekir."

OGS VE KGS NEDİR?
Otomatik Geçiş Sistemi (OGS), Karayolları Genel Müdürlüğü’nün sorumluluğunda olan Boğaz Köprüleri ile otoyollarda araçlara takılan Elektronik Etikete (Araç İçi Birim), geçiş esnasında hangi otoyola nereden, ne zaman girildiği otomatik olarak kaydediliyor. Aynı otoyolda bir Otomatik Geçiş Şeridinden çıkış yaparken Elektronik Etiket üzerindeki giriş bilgileri yine otomatik olarak okunuyor ve gişe bilgisayarları tarafından ücret banka hesabından tahsil ediliyor.

OGS ile geçişlerde yüzde 20 indirim uygulanıyor. Sistemin avantajı gişelerde durmadan geçiş işlemi yapılması. Böylece OGS gişelerinde trafik yoğunluğu olmuyor.

Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) ile geçişlerde otoyola giriş ve çıkış sırasında KGS kart okutuluyor ve bu işlemler sonucunda kredi otomatik olarak KGS kartından düşüyor.

Boğaz köprülerinden geçişlerde ise KGS kart okutma işlemi bir kez yapılıyor ve bu okutma sırasında işlem bedeli KGS kart kredisinden düşüyor.

KGS ile geçişlerde de halen yüzde 20 indirim uygulaması devam ediyor. KGS'de kart okutmak için gişede kısa sürede olsa durmak gerekiyor. OGS kullanamayan Motosiklet, Kamyon, TIR gibi araçlar KGS kullanabiliyor.