Khan: Ayrımcılığa karşı güvence verilmeli

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Irene Khan, Kürt açılımında insan haklarına odaklanılması gerektiğini belirterek, "Ayrımcılığa karşı garanti; eşit ve adil davranılacağına dair sözler verilmeli" dedi.

NTV Haber 04.08.2009 - 01:14

Ankara’ya gelen Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Irene Khan, hükümetin Kürt açılımı konusundaki çalışmalarını NTV'ye değerlendirdi.

Khan, şöyle konuştu: “Kürt sorununu çözülmesi Türkiye için çok önemli bır aşama olur. Siyasi sürecin her zaman insan hakları konusuna odaklanması önem taşıyor. İnsan haklarına ve geçmişte yapılan insan hakları ihlallerıne odaklanmak, bunların hesabını verebilmek çok önemli. Ayrımcılığa karşı güvenceler, eşit ve adil davranılacağına dair sözler verilmeli. Ancak insanlar bu şekilde kendini güvende hisedebilir.“

Kendisinin Kürt sorunu konusunda hükümete öneriler gönderdiğini anlatan Khan bu ziyaretinde açık bir mazaret belirtmeksizin hiçbir bakanın kendisine randevu vermediğini söyledi.

Af Örgütü Genel Sekreteri, hükümete reformların yeniden hızlandırılması çağrısı da yaptı.

'REFORMLAR YENİDEN HIZLANMALI'
Khan, şunları söyledi: “Geçmişe dönüp bakacak olursak, reformlarda önemli bir yavaşlama olduğunu görüyoruz. Özelliklle yasaların uygulanması konusunda bir yavaşlık sözkonusu. Bazı alanlarda geri dönüş var. Mesela işkence konusunda daha fazla rapor gördük. Ermeni sorunu, Kürt sorunu gibi konularda görüşlerini ifade edenlerin öldürüldüklerini gördük. Buna karşın bazı olumlu gelişmeler de var; eski devlet ve ordu görevlileri yetkilerini farklı kullanmaları ve insan hakları ihlallleri nedeniyle yargılanmaya başladı. Kürtçe yayınlar da ifade özgürlüğü konusunda olumlu bir adım. Umut ediyoruz ki, yasaların uygulanması konusunda olumlu bir seyir gerçekleşir ve reformlar kurumlar bazında yapılabilir.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...