Âkif’le başladı Nâzım’la bitirdi

CHP’nin 16. Olağanüstü Kurultayında konuşan Kılıçdaroğlu 'Demokrasiyi hayatı boyunca bir küfür rejimi olarak görenlerden demokrasi beklenebilir mi?' diye sordu. Konuşmasının başında Mehmat Âkif’ten alıntı yapan Kılıçdaroğlu noktayı Nâzım Hikmet'le koydu.

Haberler 26.02.2012 - 11:40

Âkif’le başladı Nâzım’la bitirdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu parti içi muhalefet için, “Tüzük dediler, işte tüzük. Seçim diyorsanız onu da yapacağız” dedi.


“Başbakan Kemal” sloganlarının arasında konuşmaya başlayan Kılıçdaroğlu, kurultayda hiç kimsenin, kurultayın huzurunu bozmaya hakkı ve yetkisinin olmadığını söyledi.

“Tüzük dediler, işte tüzük. 'Seçim' diyorsanız onu da yapacağız” diyen Kılıçdaroğlu, gücünü halktan almayan hiçbir gücün başarılı olamayacağını söyledi.

‘BENİ CHP'LİLERDEN KORUMAYIN’
Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşması sürerken CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, salondan çıkarılmaya çalışıldı, o sırada tribünlerden Gök ve yanındakilere pet şişeler atıldı. Bunun üzerine Kılıçdaroğlu, korumaları, “Koruma arkadaşlar,  lütfen çekilin. Beni, CHP'lilerden korumak gibi göreviniz olmamalı” diye uyardı.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından dikkat çeken bölümler şöyle:
-Bu kurultayda hiç kimsenin kurultayın huzurunu bozmaya hakkı ve yetkisi yoktur.Tüzük dediler işte tüzük, seçim diyorsanız onu da yapacağız. Tek bir şeye inanıyorum başarının temel koşulu gücünü halktan almaktır.

-Diyorlar ki CHP'nin bu ülkeye bir dikili ağacı yoktur. Bu ülkede ilk uçağı kim yaptı? Sen şimdi yapabilir yor musunuz? İlk denizaltıyı kim yaptı bu ülkede? 1940'da Osmanlı'nın borçları son kuruşuna kadar ödendi. Kim ödedi? CHP ödedi.

-CHP 2. Dünya Savaşı'na girmedi, birilerinin dolduruşuna gelmedi kimsenin çocuğunu babasız bırakmadı.

'CHP YABANCILARA EL AÇMAYAN PARTİDİR'
-22 Eylül 1947, Merkez Bankası'nın açıklaması 176 ton kasamızda altın var diyor. İşte CHP budur. CHP yabancılara el açmayan bir partidir.

-CHP'li olmak kolay bir şey değildir, CHP'li olmak devrimci olmak demektir. Çağ değiştirecek kudrete sahip olmak demektir. İşte bu yüzden CHP'li olmak kolay değildir. Yani özetle CHP'li olmak demek Mustafa kemal olmak demektir.

-Şimdi özgürlüğün ve demokrasinin devrimini yapmak zorundayız. Bunun için de ilk önce CHP'den başlayacağız. CHP'nin tüzüğünü demokratik, özgürlükçü bir tüzük yapacağız. Demokrasiyi kendi içimizde yapacağız ki ülkemiz için de isteyelim. İşte bu yüzden bugün bizim partimiz için de ülkemiz için de önemli bir gündür. Bu tüzük gelmiş geçmiş en demokratik tüzüktür.

-Türkiye'deki bütün kadınlara sesleniyorum. Size seçme ve seçilme hakkını veren CHP sizlerin evinizdir. Kapımız onlara sonuna kadar açıktır. Şimdi onlara bir hak daha getiriyoruz. Yüzden 33 kota. Ben kadınlara güveniyorum. Biz sizin için mücadele ediyoruz kadınlar da edecekler.

-Bu yüzden parlamentoya gelen 4+4+4 kesintili eğitim tasarısına karşı çıkacağız.

'YENİ CHP KADINLARA, GENÇLERE İNANMAK DEMEK'
-Yeni CHP ne demek? İşte yeni CHP bu demek. Kadınlara, gençlere inanmak demek.

-Demokrasiyi hayatı boyunca bir küfür rejimi olarak görenlerden demokrasi beklenebilir mi? Özgürlük beklenebilir mi? "Eski gömleğimi çıkardım, yerine demokrasi gömleği giydim" dedi. Bazı aydınlar da bunu gerçekçi bulduğunu söyledi. Buradan sesleniyorum. Demokrasi, bir devletin giysisi değil, bir devletin ruhudur.

-Geldiğimiz noktaya postmodern diktatörlük diyoruz.

-TBMM'de CHP'nin konuşmaması için tüzük değiştiriyorlar. Direniyoruz üzerimize saldırıyorlar. Yargı ise siyasi otoritenin elinde. Bir yargıç, bir savcı AKP'nin beğenmediği bir karar alırsa sadece beş dakikada görevden alıyorlar.

-Bu nasıl demokrasi, konuşun diyorlar ama sadece benim gibi konuş, düşün ama sadece benim gibi düşün diyorlar.

-Gençler akıl almaz suçlamalarla cezaevinde tutuluyor.  Bu gençler neyle suçlanıyorlar biliyor musunuz, çantasında yumurta taşımak, 1 Mayıs'a katılmak, 8 Mart Emekçi Kadınlar gününe katılmak, YÖK'ü protesto etmek...

'CHP İKTİDARINDA YÖK'Ü TUZLA BUZ EDECEĞİZ'
-Halkın iktidarında, CHP iktidarında o YÖK'ü yıkacağız tuzla buz edeceğiz.

-Deniz Gezmiş'i anan gençlere ceza veriliyor. AKP gençleri düşman olarak görüyor, bunlar gençlerimizin arasına kin tohumu ekiyor. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük bölücüsü Recep Tayyip Erdoğan'dır.

-AKP'nin hedefi CHP'li belediyeler. Her CHP'li belediyeye müfettiş gönderdiler.

'HIRSIZLAR, ERDOĞAN'LA ARKADAŞLIK KURABİLİRSİNİZ'
-Devletin temeli adalettir. Recep Tayyip Erdoğan, devletin temelini çatırdatıyor. Buradan halkı soyan bütün hırsızlara seslenmek istiyorum. Recep Tayyip Erdoğan'la arkadaşlık kurabilirsiniz. Ne savcı dokunur size ne de yargıç.

-Buradan çağrı yapıyorum, gelin beraber özel yetkili mahkemeleri kaldıralım. Türkiye'yi bir demokrasi ayıbından kurtaralım.

-Gelin 12 Eylül yasalarını kaldıralım. Gelin milli iradenin Meclise tam anlamıyla yansıması için seçim barajını kaldıralım.

-20 yıl önce bugün çoluk çocuk demeden yüzlerde Azeri kardeşimiz katledildi. Buradan CHP'liler olarak kalbimiz Azeri kardeşlerimizle beraberiz. Hocalı'yı unutmadık unutturmayacağız.

‘BİZ MAZLUMLARDAN YANAYIZ’
-
Mazlumun ırkı olmaz, rengi olmaz. Mazlumun coğrafyası olmaz, cinsiyeti olmaz. Mazlumlar CHP’nin ortak paydasıdır. Biz mazlumlardan yanayız.

-Boynuna poşu taktı diye hakkında 45 yıl ceza istenen öğrencidir Cumhuriyet Partisi. Suçunu bilmeden aylarca hapishanede yatan, gazetecidir, aydındır Cumhuriyet Partisi. Onun için diyoruz ki “Sen yanmasan, ben yanmasam nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa”

Sayfa Yükleniyor...