Kılıç: Anayasa taslağı çalışmamız yok

Anayasa Mahkemesi'nin 47. kuruluş yıldönümü dolayısıyla bir resepsiyon veren mahkeme başkanı Haşim Kılıç, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

24.04.2009 - 23:15

Kılıç: Anayasa taslağı çalışmamız yok

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, ''şu an için herhangi bir anayasa taslağı hazırlığı içinde olmadıklarını'' bildirdi.

Haşim Kılıç, Anayasa Mahkemesi'nin 47. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Swissotel'de düzenlenen resepsiyonda, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, yeni bir Anayasa değişikliği taslağı hazırlayıp hazırlamadıkları sorusu üzerine Kılıç, 2003'te kurul olarak bir taslak hazırladıklarını ve dönemin Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin ile birlikte TBMM Başkanı, başbakan ve ana muhalefet partisine gönderdiklerini anlattı.

Kılıç, ''o metnin, Anayasa Mahkemesi'nin bugünkü görüşünü yansıtıp yansıtmadığı'' sorusu üzerine, metni hazırlayan kurulun değiştiğini, farklı bir kurulun görevde olduğunu, bu yüzden metnin, yüksek mahkemenin görüşü olarak kabul edilemeyeceğini söyledi. Kılıç, ''şu an içinse herhangi bir taslak hazırlığı içinde olmadıklarını'' bildirdi.

Kılıç, 2003'te hazırlanan metnin Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru konusunun çerçevesini çizen bir metin olduğunu, bu konuda çok fazla değişiklik yapılamayacağını ifade ederek, ''Bizim düşündüğümüz, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin güvence altına aldığı, hak ve sınırları çerçeve kabul eden, temel hak ve özgürlüklerle sınırlı olan bir bireysel başvurudur'' dedi.

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruya ve mahkemeye TBMM'nin üye seçmesine karşı çıktığının hatırlatılması üzerine de Kılıç, Gerçeker'in kişisel düşüncesini dile getirdiğini, bunu saygıyla karşıladığını, ancak konunun karşılıklı görüşmeyle kesinlik kazanacağını söyledi.

Kılıç, 1961 Anayasası'nda, Anayasa Mahkemesi üyelerinin 3'te 1'inin meclis ve senato ortaklığıyla belirlendiğini hatırlatarak, bu uygulamanın 1982 Anayasası ile kaldırıldığını ve yeni bir uygulamaya geçmenin de olanaksız olmadığını kaydetti.

GÖZLERİ AÇIK ADALET TANRIÇASI
Anayasa Mahkemesi'nin yeni hizmet binasında bulunan adalet tanrıçasının, ''gözleri açık Anadolu genç kızı'' olduğunun hatırlatılması üzerine Kılıç, heykelin özel bir siparişle yaptırılmadığını, konuyu heykeltıraşın inisiyatifine bıraktıklarını bildirdi.

''Bize özgün, ama hiçbir yerde olmayan bir eser olsun istedik'' diyen Kılıç, heykeltıraşın önerilerini başkanlık olarak değerlendirdiklerini ve Anadolu kültürüne uygun, mevcut heykeli kabul ettiklerini anlattı.

Kılıç, bir başka gazetecinin, Anayasa Mahkemesi'nin 47. kuruluş yıldönümü kutlamalarının açılış konuşmasının bir bölümünü atladığını ifade ederek, ''Bunu bilerek mi yaptınız?'' diye sorulması üzerine, farkında olmadan sayfa atladığını, kastının bulunmadığını dile getirdi.

Kılıç, konuşmasına ilişkin olumlu geri dönüş aldığını, farklı çevrelerin konuşmasını beğendiğini bildirdi.

KİMLER KATILDI
Anayasa Mahkemesi'nin 47. kuruluş yıldönümü dolayısıyla verilen resepsiyona, Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Köksal Toptan, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Sayıştay Başkanı Mehmet Damar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, Danıştay Genel Sekreteri Taci Bayhan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Anadolu Ajansı Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Bengi, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Boyrazoğlu, Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz ve yüksek yargı organlarının üyelerinin de arasında yer aldığı çok sayıda davetli katıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...