Kılıç: Ben yaptım oldu anlayışı yanlış

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, anayasa değişikliği arayışlarında, "Ben yaptım oldu anlayışının bırakılması gerekiyor" dedi.

NTV Haber 03.03.2010 - 16:17

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Anayasa reformuyla ilgili olarak, “Türkiye'de son dönemlerde anayasa değişiklik girişimleri birçok gerginliğe yol açtı. Ülkenin ciddi anayasal reforma ihtiyacı yok mu,var. Ama bunun tam uzlaşma ile sağlanması gerekir. Yoksa tüm değişiklik girişimleri ve zorlamalar sonunda bize geliyor. Korkum bu yargı reformu ve anayasa değişikliğinin de bize geleceği yönünde, öyle de olur zaten” dedi.

Hürriyet gazetesine konuşan Kılıç, anayasa değişikliği için uzlaşma çağrısında bulundu. "Ben de, Cumhurbaşkanı , Başbakan ve Genelkurmay Başkanı da bulunduğu makamın emanet olduğunu asla unutmamalı. 'Ben yaptım oldu, ben söylediysem daha ötesi yoktur' gibi yaklaşımlar yanlış" diyen Kılıç, soruşturmalarda yaşanan usul hatalarına da dikkat çekti.

Anayasa Mahkemesi Başkanı soruşturmalarda yapılan tutuklamalara da dikkat çekerek, “Soruşturmalarda hiçbir şey söylenmeden aylardır içerde yatanlar var. Bu eleştirilerde ciddi haklılık payı olanlar var. Hepimiz için gerekli olan, hukukta önemli olan, tutuklamanın cezalandırılma aracı olarak kullanılmamasıdır. Eğer delil karartma ve kaçma gibi bir durum sözkonusu değilse aylarca kimseyi sadece tutuklu olarak tutamazsınız. Sonra da ‘pardon’ diyemezsiniz” yorumunu yaptı.

Kılıç parti kapatmalarla ilgili düzenleme yapılmasına da şartlı destek verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...