Kılıç da yüzde 10 barajını eleştirdi

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, yüzde 10 seçim barajı nedeniyle Meclis'in sorunlu bir temsil oranı olduğunu belirterek iktidarı anayasa oluştururken herkesimle diyalog kurmaya çağırdı.

Haberler - NTV Haber 25.04.2011 - 13:05

Anayasa Mahkemesi kuruluşunun 49. yıldönümü için düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve çok sayıda bakan katıldı.

Törende konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, başta seçimden sonra yapılması planlanan anayasa değişikliği olmak üzere gündemdeki önemli konulara ilişkin mesajlar verdi.

Kılıç, “Yüzde 10 seçim barajı nedeniyle temsil oranı sorunlu olan bir Meclis'in tüm kesimleri yeni anayasa yapım sürecine dahil edebilmesinin yolunun parlemento dışında bulunan siyasi partilerle sıcak bir diyalogun kurulmasına bağlı olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim” dedi.

Haşim Kılıç, yeni anayasada çoğunluk tarifi yaparken hem AK Parti'ye hem CHP'ye mesaj gönderdi ve, “Çoğunluğu elde edenlerin azınlıkta kalan diğer görüşleri ve farklılıkları yok sayma dışlama ya da dayatma yolunu haklı kılamaz. Ümit ediyorum ki bu gayret Anayasa Mahkemesi’ne dava açmak suretiyle sorun çözme kolaycılığını ortadan kaldıracaktır” yorumunu yaptı.

Demokratikleşmenin önündeki en büyük engel olarak siyasi partiler kanunu gösteren Kılıç, geçen hafta yaşanan Yüksek Seçim Kurulu'nun veto krizini de değerlendirdi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı, çıkan olaylardan dolayı BDP'ye, "Hak kullanırken terörle ortaklık kuranların kimseden sabır beklemeye hakkı yoktur" dedi.

Haşim Kılıç, Anayasa Mahkemesi’nin yasası görüşülürken CHP'li milletvekillerinden gelen eleştirilere de sert yanıt verdi; “Bazı milletvekillerinin burada tekrarlamaktan utanç duyduğum sözcüklerle yaptıkları değerlendirmeleri şiddetle reddediyorum.

Kürsü dokunulmazlığının imkanlarından faydalanarak ahlaki ve hukuki temelden yoksun ithamlarla mahkemeyi kirletmeye kimsenin hakkı yoktur. Toplumumuzun son yıllarda siyasi ekonomik sosyal ve demokratik alanlarda kaydettiği gelişmeler ülkeyi koruma ve kollama konusunda olağanüstü kurtarıcılara yönelik çağrı dönemini kapatmıştır.”

'DEVLETTE KÜSLÜK OLMAMALI'
Törenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Kılıç, törene Yargıtay ve Danıştay’dan katılım olmaması ile ilgili olarak, “Devlet içinde küslük olmamalı, Yargıtay ve Danıştay’a tören davetimizi gönderdik. Takdir onlarındır” dedi.

Sayfa Yükleniyor...