Kılıç: Değişiklikle ilgili soru sorulmadı

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç , Anayasa Mahkemesi'nin yapısal değişikliğinin nasıl yapılacağı konusunda bakanlıktan herhangi bir soruyla karşılaşmadıklarını söyledi.

Anadolu Ajansı 07.09.2009 - 23:09

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, TBMM'nin bahçesinde düzenlenen adli yılın açılış resepsiyonunda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in ''Yargı bağımsız olacaksa, yandaş yargı olmaması gerekir'' şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Kılıç, spesifik olarak bir şey söylemek istemediğini belirterek, ''Sayın Başkanın düşüncelerine büyük bir saygıyla bakıyorum. Sayın Başkan, gerçekten çok düzeyli, germeden, herhangi bir ithamda bulunmadan, vatana ihanetle ya da bölünmekle, parçalanmakla bir takım ağır şeylerle ifadeler kullanmadan, son derece düzeyli ifadelerle katılmadığı yerleri belirtti'' dedi.

Konuşmasına katılmadığı yerler olduğunu ifade eden Kılıç, ''Ama düşüncelerini, eleştiriye açık olarak değerlendiriyorum. Bir tarafta Adalet Bakanı'nın bir projesi var. O projeye karşılık kendi düşüncelerini ifade ediyor. Bu ifadeleri de tartışmaya açık ifadelerdir. O ifadeleri de karşılıklı görüşülebilir, konuşulabilir. Üslup açısından son derece güzeldi'' diye konuştu.

Gerçeker'in ''Anayasa Mahkemesi yetkisinde bulunan Yüce Divan yetkisinin Yargıtay'a verilmesi'' yönündeki görüşlerinin hatırlatılmasına karşılık Kılıç, yıllardır Yargıtay Başkanlarının Yüce Divan yetkisinin Yargıtay'a verilmesini ifade ettiklerini hatırlattı. Kılıç, ''Bunun karşısında da niye oraya verilmediğine dair argümanlar var. Bunu Anayasa'nın ilk yapılış sürecine bakacak olursanız, bu yetkinin Anayasa Mahkemesi'ne neden verildiği açık şekilde görülüyor'' dedi.

Yargıtay Başkanı Gerçeker'in, ''Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkı tanınması görüşüne katılmamasını'' da saygıyla karşıladığını ifade eden Kılıç, ''Ben o kanaatte değilim. Kamunun neden olduğu hak ihlallerinin mutlaka şikayet edileceği bir yer olmalıdır. Bireysel başvurunun mutlaka olması gerekir. Neticede bu Türk halkına verilecek olan bir olağanüstü kanun yoludur. Bundan korkmamak lazım'' dedi.

''Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkı tanındığında, Anayasa Mahkemesi'nin Yargıtay'a göre bir üst mahkeme olacağı'' yönündeki eleştirilerin hatırlaması üzerine de Kılıç, ''Hayır. Eğer, bireysel başvurunun işleyiş şekli, sonuçları biraz yakından izlenecek olursa Anayasa Mahkemesinin hiç öyle bir temyiz merci olmayacağı açıklıkla görülebilir'' görüşünü dile getirdi.

YARGI REFORMU STRATEJİ TASLAĞI
Yargı Reformu Strateji Taslağı'nın ardından Adalet Bakanlığı’nca hazırlanan Strateji Eylem Planı'nda, Anayasa Mahkemesi'nin yapısının değiştirilmesine yönelik çalışma yapılacağının belirtildiğinin hatırlatılması ve ''Anayasa Mahkemesi'nden görüş istendi mi?'' sorusuna karşılık Kılıç, ''Adalet Bakanlığı reform taslağını bize yolladı. Onunla ilgili herhangi bir düşünce belirtmedik, iletmedik. Sadece raportörümüzü görevlendirdik. Kızılcahamam'daki toplantıya katıldı. Bununla ilgili Anayasa Mahkemesinin yapısal olarak nasıl olacağına ilişkin de herhangi bir somut öneri yok. Bu somut öneri bir çıksın, ondan sonra biz de yanlış olan yerleri söyleriz'' yanıtını verdi.

''Konuyla ilgili Bakanlığa siz öneri mi götüreceksiniz, yoksa kendileri mi hazırlayacak?'' sorusuna karşılık Kılıç, ''Bizden herhangi bir şey sorulmadı. Anayasa Mahkemesi'nin yapısal değişikliğiyle ilgili 'nasıl olmalıdır' şeklinde herhangi bir soruyla karşılaşmadık. İlerleyen günlerde bu konuda belki böyle bir ihtiyaç duyarsa sayın Bakan, bakanlık, bize gelirse o zaman arkadaşlarımızla oturur düşünürüz. Cevap verip vermeyeceğimizi, bizim önerimizin olup olmayacağını, kuruldaki arkadaşlarımızla beraber bir sonuca bağlarız'' dedi.

Kılıç, Anayasa Mahkemesi'nin gündemindeki DTP hakkındaki kapatma davası, askere sivil yargı yolu açan düzenlemenin iptali gibi konuların ne zaman ele alınacağının sorulması üzerine, şu anda adli yargı süresince inceleyemedikleri dava dosyalarının ilk incelemelerini yapacaklarını söyledi. Haşim Kılıç, daha sonraki hafta biriken 20'ye yakın raporun taslaklarının okumasını yapacaklarını, ondan sonraki hafta da gündemdeki konuları sırayla, süratle ele alacaklarını bildirdi.

DTP hakkındaki kapatma davasının ne zaman sonuçlanacağının sorulması üzerine Kılıç, ''DTP ile ilgili bazı eksik bilgi ve belge konusu hala devam ediyor ama 3 raportör arkadaşımız bu konudaki raporunu hazırlamayı sürdürüyor'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...